Dieta przy zdiagnozowanym zespole jelita drażliwego

Witam.Stwierdzono zespół jelita drażliwego w szpitalu wiec wyszedłem z takimi samymi objawami. rano do 3-5 razy w WC brak uformowanego stolca, wieczorami duża ilość gazów. zmieniłem sposób żywienia od 5 dni unikam chleba (GLUTENU) bo chleb zawsze jadłem na śniadanie jak i w pracy (chleb szynka herbata, w pracy chleb szynka jakiś owoc i woda, po pracy tzn 5-6 godzina obiad ziemniaki mięso sałatka bywają tez zupy bez nabiału) jak zagęścić kał zwolnic motorykę, oczywiscie zero gazowanych napoi itp.
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Przeciwwskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie wykonywane na przewodzie pokarmowym. Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Przy zespole jelita drażliwego występującego z biegunkami ważne jest przede wszystkim ograniczenie błonnika, a szczególnie jego nierozpuszczalnych frakcji. Warzywa i owoce należy spożywać bez skórki, bez pestek, najlepiej w formie gotowanej, rozdrobnionej. Zaleca się także wykluczenie z diety produktów przyspieszających pracę jelit. Należałoby wyeliminować z diety cukry: fruktozę (miód, soki owocowe, słodkie owoce), laktozę (dieta bezmleczna), rafinozę i stachiozę (rośliny strączkowe, cebulowe), a także produkty zawierające sorbitol. Zalecamy zrezygnować ze słodkich napojów, gazowanych, dań pikantnych, kawy, alkoholu, warzyw wzdymających (kalafior, brokuł, fasola, groch, ogórki) oraz buraków i papryki, ponieważ mają one działanie przeczyszczające. Do produktów wskazanych zaliczamy produkty zawierające w sobie pektyny, np. ryż, warzywa (marchew, dynia). Rzeczywiście badania wskazują, że wykluczenie z diety glutenu przy tej dolegliwości poprawia stan chorych. Proszę jednak pamiętać, że nie znajduje się on tylko w pieczywie - jest to białko, którego źródłem jest pszenica, żyto, owiec, jęczmień. Każdy produkt wyprodukowany na bazie jednego z tych zbóż będzie zawierał gluten. Zalecamy uważne czytanie etykiet, ponieważ producenci często dodają go do swoich wyrobów. Ważne też jest odpowiednie spożywanie płynów w ciągu dnia, najlepiej wody. Jeżeli będzie miał trudności w ułożeniu odpowiednich jadłospisów zachęcamy do wizyty u dietetyka, który na podstawie wyników badań, zebranego wywiadu, będzie w stanie stworzyć dla Pana odpowiednią terapię żywieniową.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty