Zapytaj lekarza

1 , 0 1 4 , 9 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dieta przy zdiagnozowanym zespole jelita drażliwego

Witam.Stwierdzono zespół jelita drażliwego w szpitalu wiec wyszedłem z takimi samymi objawami. rano do 3-5 razy w WC brak uformowanego stolca, wieczorami duża ilość gazów. zmieniłem sposób żywienia od 5 dni unikam chleba (GLUTENU) bo chleb zawsze jadłem na śniadanie jak i w pracy (chleb szynka herbata, w pracy chleb szynka jakiś owoc i woda, po pracy tzn 5-6 godzina obiad ziemniaki mięso sałatka bywają tez zupy bez nabiału) jak zagęścić kał zwolnic motorykę, oczywiscie zero gazowanych napoi itp.
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Przy zespole jelita drażliwego występującego z biegunkami ważne jest przede wszystkim ograniczenie błonnika, a szczególnie jego nierozpuszczalnych frakcji. Warzywa i owoce należy spożywać bez skórki, bez pestek, najlepiej w formie gotowanej, rozdrobnionej. Zaleca się także wykluczenie z diety produktów przyspieszających pracę jelit. Należałoby wyeliminować z diety cukry: fruktozę (miód, soki owocowe, słodkie owoce), laktozę (dieta bezmleczna), rafinozę i stachiozę (rośliny strączkowe, cebulowe), a także produkty zawierające sorbitol. Zalecamy zrezygnować ze słodkich napojów, gazowanych, dań pikantnych, kawy, alkoholu, warzyw wzdymających (kalafior, brokuł, fasola, groch, ogórki) oraz buraków i papryki, ponieważ mają one działanie przeczyszczające. Do produktów wskazanych zaliczamy produkty zawierające w sobie pektyny, np. ryż, warzywa (marchew, dynia). Rzeczywiście badania wskazują, że wykluczenie z diety glutenu przy tej dolegliwości poprawia stan chorych. Proszę jednak pamiętać, że nie znajduje się on tylko w pieczywie - jest to białko, którego źródłem jest pszenica, żyto, owiec, jęczmień. Każdy produkt wyprodukowany na bazie jednego z tych zbóż będzie zawierał gluten. Zalecamy uważne czytanie etykiet, ponieważ producenci często dodają go do swoich wyrobów. Ważne też jest odpowiednie spożywanie płynów w ciągu dnia, najlepiej wody. Jeżeli będzie miał trudności w ułożeniu odpowiednich jadłospisów zachęcamy do wizyty u dietetyka, który na podstawie wyników badań, zebranego wywiadu, będzie w stanie stworzyć dla Pana odpowiednią terapię żywieniową. Poradnia Dobry Dietetyk Toruń tel. 887 433 444

Absolwent dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
0

w zespole jelita drażliwego dieta nie ma specjalnego znaczenia leczniczego. Nie zawsze udaje się "zagęścić" stolec. Wymaga Pan pomocy doświadczonego gastroneterologa. Są oczywiście pokarmy, które mogą spowodować zmianę konsystencji stolca na bardziej twardą, na przykład ryż, banany, gotowana marchew, gorzka czekolada, jagody.

Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz gastroenterologii.
0

Zespół jelita drażliwego uważany jest za jednostkę chorobową w której oprócz podstawowego leczenia biologicznego warto zastosować psychoterapię. Zespół jelita drażliwego wiąże się bardzo często z pewnymi uwarunkowaniami natury psychologicznej, które dodatkowo zaostrzają objawy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety