Dieta przy zdiagnozowanym zespole jelita drażliwego

Witam.Stwierdzono zespół jelita drażliwego w szpitalu wiec wyszedłem z takimi samymi objawami. rano do 3-5 razy w WC brak uformowanego stolca, wieczorami duża ilość gazów. zmieniłem sposób żywienia od 5 dni unikam chleba (GLUTENU) bo chleb zawsze jadłem na śniadanie jak i w pracy (chleb szynka herbata, w pracy chleb szynka jakiś owoc i woda, po pracy tzn 5-6 godzina obiad ziemniaki mięso sałatka bywają tez zupy bez nabiału) jak zagęścić kał zwolnic motorykę, oczywiscie zero gazowanych napoi itp.

Przy zespole jelita drażliwego występującego z biegunkami ważne jest przede wszystkim ograniczenie błonnika, a szczególnie jego nierozpuszczalnych frakcji. Warzywa i owoce należy spożywać bez skórki, bez pestek, najlepiej w formie gotowanej, rozdrobnionej. Zaleca się także wykluczenie z diety produktów przyspieszających pracę jelit. Należałoby wyeliminować z diety cukry: fruktozę (miód, soki owocowe, słodkie owoce), laktozę (dieta bezmleczna), rafinozę i stachiozę (rośliny strączkowe, cebulowe), a także produkty zawierające sorbitol. Zalecamy zrezygnować ze słodkich napojów, gazowanych, dań pikantnych, kawy, alkoholu, warzyw wzdymających (kalafior, brokuł, fasola, groch, ogórki) oraz buraków i papryki, ponieważ mają one działanie przeczyszczające. Do produktów wskazanych zaliczamy produkty zawierające w sobie pektyny, np. ryż, warzywa (marchew, dynia). Rzeczywiście badania wskazują, że wykluczenie z diety glutenu przy tej dolegliwości poprawia stan chorych. Proszę jednak pamiętać, że nie znajduje się on tylko w pieczywie - jest to białko, którego źródłem jest pszenica, żyto, owiec, jęczmień. Każdy produkt wyprodukowany na bazie jednego z tych zbóż będzie zawierał gluten. Zalecamy uważne czytanie etykiet, ponieważ producenci często dodają go do swoich wyrobów. Ważne też jest odpowiednie spożywanie płynów w ciągu dnia, najlepiej wody. Jeżeli będzie miał trudności w ułożeniu odpowiednich jadłospisów zachęcamy do wizyty u dietetyka, który na podstawie wyników badań, zebranego wywiadu, będzie w stanie stworzyć dla Pana odpowiednią terapię żywieniową.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444