Dieta punktowa

Witam ważę 95 kg mam 160 cm nie pracuję nie uprawiam sportu mam 26 lat chcę przejść na dietę punktową, chciałam zapytać ile punktów muszę dziennie jeść żeby schudnąć

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Jako sposób skutecznego odchudzania polecam zdrowy styl odżywiania. Pani zapotrzebowanie energetyczne mieści się w granicach 2300kcal. Proponowałabym więc zacząć od deficytu 400kcal, czyli stosować dietę 1900kcal.
Bardzo ważne jest jednak aby energia pochodziła ze zdrowych produktów spożywczych, spożywanych w postaci regularnych posiłków.
Polecam
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Bardzo ważne jest też, aby włączyć aktywność fizyczną, w miarę możliwości jak najczęściej. Pomaga ona w utracie nadmiernych kilogramów, modelowaniu sylwetki i uregulowaniu metabolizmu.
pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry!
Dieta punktowa polega na liczeniu punktów przez osobę, która chce ją zastosować. Punkty uzależnione są od takich parametrów jak: wiek, płeć, wzrost, waga, planowany spadek masy ciała. Różne rodzaje pożywienia i ich poszczególne ilości, mają przypisane do siebie punkty. Przykładowo, osoba mająca 24 punkty do dyspozycji, może dziennie zjeść pokarmy, których łączna wartość wynosi wspomniane 24 punkty. W diecie punktowej należy podliczyć swoje punkty i według nich skomponować codzienny jadłospis. Dieta przynosi efekty dopiero po kilku tygodniach jej systematycznego stosowania.
Ważne jest precyzyjne wyliczanie punktów i wiedzy o żywieniu, aby dobrać w odpowiedni sposób składniki. Z pewnością wadą jest istnienie możliwość niedoboru pewnych składników odżywczych w diecie, co może powodować niekompletne odżywienie organizmu czy jego zakwaszenie. Jeżeli chcesz zastosować dietę powinnaś skorzystać z kalkulatora dostępnego w sieci.