Dieta usuwająca zaparcia

Dzień dobry. W jaki sposób mam pozbyć się zaparć,uczucia pełności brzucha i wdęć? Jem zdrowo. Spożywam dużo owoców świeżysz i suszonych,warzyw,produktów pełnoziarnistych,kefirów,jogurtów probiotycznych. Jem dziennie ok. 1500 kcal. Mam niedowagę ( BMI 17.oo) i nie mam miesiączki..nie wiem czy to ma jakiś wpływ. Dużo sie ruszam..pracuję w hotelu jako pokojówka dodatkowo 2-3 razy uprawiam sport.Próbowałam już wszystkiego..prosze o jakąś radę.

Warto było by poprosić lekarza o skierowanie do gastrologa, który mógłby zaproponować Pani gastroskopię lub kolonoskopię. Jednocześnie warto zrobić badania w kierunku celiakii, może ona jest powodem wzdęć mimo poprawnej diety. Proszę nie przesadzać też z ilością błonnika pokarmowego, bo nadmiar jest też niekorzystny, może właśnie powodować odwrotny skutek niż zamierzony, czyli zamiast redukować zaparcia - nasila je. Przy dużej ilości błonnika zalecane jest do 2 litrów płynów (nie pisze nic Pani o wodzie?). Przy niedowadze i za małej ilości tkanki tłuszczowej może dochodzić do zaburzeń hormonalnych, w tym zaniku miesiączki, może to być już przy 18-19%. zawartości tkanki tłuszczowej, pozna ją Pani robiąc analizę składu masy ciała http://www.dietetykwkrakowie.pl/analiza-skladu-masy-ciala/ Jeśli jest za niska, warto z rozsądku przytyć minimum do dolnej zalecanej wartości dla kobiety w Pani wieku, czyli 21%.

Witam Dobrze by było udać się do lekarza po odpowiednie skierownie na baadanianp kolanoskopie czy gastroskopie. Może warto by było udać się do dietetykaktóry po szczegółowym wywiadzie zalecił by odpowiednią dietę.
Podzrawiam

Takie objawy świadczą jednoznacznie o zaburzeniach flory jelitowej i stanie zapalnym błony śluzowej jelit. Należy dobrać konkretny - nie przypadkowy probiotyk, dostosowany do sytuacji, który będzie miał działanie terapeutyczne. Taki rodzaj probiotyku może być dobrany tylko przez specjalistę, który zajmuję się tą tematyką. Na pewno nie można lekceważyć takiej sytuacji. Może ona prowadzić do licznych niekorzystnych następstw. Między innymi zaburzenia wchłaniania żelaza i innych witamin, które skutkować mogą min zaburzeniami miesiączkowania. Proponuję specjalistyczną konsultację i dobór probiotyku. Ewentualnie z diagnostyką stanu zapalnego jelit.

Proponuję udać się do gastrologa, który znajdzie przyczynę. Być może pojawił się problem zapalny w jelitach lub żołądku. Skoro nie popełnia Pani błędów żywieniowych to konsultacja u lekarza wydaje się być konieczna.

Witam Panią,

Najlepiej udać sie na konsultację do gastrologa, który ustali przyczynę zaburzeń. Być może zleci gastroskopie lub kolonoskopię.
Być może popełnia Pani jakieś błędy żywieniowe, więc warto by sie udac także do dietetyka. W celu poprawy pracy metabolizmu proszę jeść regularnie 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Lepiej zjadać mniejsze porcje, ale czyściej, aby nie obciążyć przewodu pokarmowego. Ważne, by jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony.
Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.
Ostatni posiłek należy spożywać ok 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Dzień dobry!

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u gastrologa, który ustali przyczynę zaburzeń. Możliwe, że ma Pani zaburzoną florę jelitową, bądź kłopoty z wątrobą. Warto wybrać się także do dietetyka, który odpowiednio zbilansuje dietę.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl