Dieta w leczeniu chorób reumatycznych

Witam, czy leczenie chorób reumatycznych można wspomagać odpowiednią dietą, jakich produktów należy unikać?. Z opisanych objawów mam prawdopodobnie reumatoidalne zapalenie stawów (wybieram się do lekarza), lekko opuchnięty palec wskazujący lewej ręki, trudności w zginaniu - wyraźnie odczuwany ból, czasami rwanie, palec jest cieplejszy od pozostałych. Podobne objawy w prawej ręce choć słabsze i rzadsze, palec nie jest jeszcze spuchnięty . dziękuję za odpowiedź.

Witam,

tak, konieczna jest dieta przeciwzapalna, a więc bogata w przeciwutleniacze, czyli warzywa, owoce, zielną herbatę, przyprawy typu curry. Warto suplementować dietę tranem, ale także spożywać dużo tłustych ryb.
Unikamy czerwonego mięsa, słodyczy i alkoholu.

Pozdrawiam
Ewa Ceborska
http://food-diet.pl/

Sama choruję na RZS od 15 lat, a dietę stosuję od 2007 roku z pięknym efektem (ograniczone sztywności poranne, rezygnacja z leków przeciwbólowych etc.). Przede wszystkim dieta powinna być dopasowana do Pani - musi się Pani sama obserwować, co na Panią dobrze wpływa, a co nie. Ogólnie w RZS wyklucza się psiankowate (pomidor, papryka, bakłażan, ziemniaki), ponieważ nasilają stany zapalne (ale z własnego doświadczenia - i moich Klientów -wiem, że np. nie zawsze trzeba rezygnować z papryki), kukurydzę, słonecznik, pomarańcze i mandarynki (ale nie grejpfruty), wieprzowinę i pszenicę. Wskazane jest spożywanie ananasa (świeżego), kaszy jaglanej, oliwy z oliwek i suplementacja omega 3. W chorobach autoimmunologicznych bez suplementacji jest ciężko. Omega 3 i probiotyki to podstawa, czym jeszcze się suplementować? To powinien podpowiedzieć specjalista. Patrząc na moich chorych znajomych i Klientów, w RZS pomagają takie diety jak dieta pięciu przemian, dieta zgodna z grupą krwi, dieta wegetariańska. Ale ponieważ każdy z nas inaczej przechodzi choroby reumatyczne, warto jest się udać do specjalisty, żeby dobrał odpowiednią ścieżkę żywieniową dla nas.