Dieta w przypadku zespołu jelita drażliwego

Choruję na zespół jelita drażliwego - postać biegunkową. Orientuję się już co mogę, a czego nie mogę jeść. Trudno mi jednak ułożyć jakieś konkretne dania. Czy mogliby Państwo podać przykładowy jadłospis (śniadania, obiady i kolacje) na kilka dni? Bardzo pomogłoby mi to i z pewnością dzięki temu uniknę niedoborów witamin. Z góry dziękuję. I jeszcze pytanie: Słyszałam ostatnio, że nadczynność tarczycy może powodować szybszą pracę jelit. Czy ZJD może się okazać źle/nie zdiagnozowaną tarczycą?

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam,
Zespół nadwrażliwości jelita grubego występuje baaardzo często. Jest to zaburzenie czynnościowe jelit, co oznacza, że nie udaje się zidentyfikować choroby powodującej występujące objawy.

Jakie mogą być przyczyny? często związane z typową sferą psychiczną pacjenta, a mianowicie: depresje, stresy, stany lękowe, niepowodzenia życiowe.

W celu ustalenia jakichkolwiek zaleceń, konieczny jest dokładny wywiad żywieniowy z 24 godzin poprzedzających dzień. Wówczas można ustalić dietę dostosowaną idealnie do Pana. Koniecznie jest zapisanie wszystkich spożytych pokarmów, płynów, ich pory i objawy jakie się pojawiają.

Z zaleceń ogólnych należy przede wszystkim wprowadzić dietę łatwo strawną. Wyeliminować produkty ciężko strawne, zwłaszcza tłuszcze, które mogą nasilać objawy.

Unikać należy napoi gazowanych, które prowadzą do wzdęć, ponadto nadmiaru owoców (fruktoza), a także mleka (laktoza).

Ostrożnie również z gumami, galaretkami, czekoladą, czy dżemami, które mogą zawierać sorbitol, który wywołać może bóle brzucha, a także procesy fermentacyjne w jelitach.

Podobnie sytuacja wygląda z warzywami, często nie są one zbyt dobrze tolerowane, zwłaszcza strączkowe, cebulowate i kapustne.

Unikać należy także mocnej kawy, herbaty, a także alkoholu.

W przypadku biegunek, tak jak u Pana zalecana jest dieta niskoresztkowa, niskotłusczowa z ograniczeniem cukrów fermentujących w jelitach, z dużą iością płynów, uwzględniająca produkty o właściwościach zapierających: ryż, mąka ziemniaczana.

Posiłki jadamy regularnie 5 razy dziennie.

pozdrawiam

Witam serdecznie,
aby przygotować właściwą dietę, nawet na kilka dni, niezbędny jest wywiad dietetyczny, bez którego każde menu będzie przypadkowe. Natomiast nadczynność tarczycy, zdecydowanie może powodować szybszą pracę jelit i oczywiście źle/nie zdiagnozowaną tarczycą:-(
Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam
Sylwia Beyer-Wygońska