Dieta z wyłączeniem glutenu, laktozy i glutaminianu sodu

Witam mam 22 lata. borykam się z bólami brzucha od kilku lat dzisiaj dowiedziałam się że muszę przejść na dietę : bez glutenu , bez laktozy , bez glutaminianu sodu. Chciałabym zapytać co mogę jeść i pić(jakie produkty, owoce , warzywa) bo z tego co czytałam to chyba nic. Nie mam pojęcia jak wytrzymam 10 dni. Proszę o pomoc.

Witam,

Wystarczy wypisać produkty, które są bezglutenowe i szukać ich odpowiedników bez glutaminianu sodu (na etykietach znajduje się informacja o tym, ze produkt nie zawiera glutaminianu sodu).
Ze względu na dietę bez laktozy należy usunąć z jadłospisu mleko i jego przetworu (jeśli ich też Pani nie toleruje) i wybierać zamienniki mleka, np. mleko sojowe (tylko musi Pani sprawdzić czy na opakowaniu jest przekreślony kłos pszenicy to gwarantuje, że produkt nie zawiera glutenu).

Z produktów zbożowych może Pani wybrać: ryż biały i brązowy, kukurydza, gryka, proso, amarantus, quinoa, mąki i kasze ze zbóż naturalnie bezglutenowych (np. kasza jaglana z prosa, gryczana).

Wszystkie świeże owoce i warzywa.

Tu ma Pani dokładnie opisane produkty dozwolone: http://www.celiakia.pl/produkty-dozwolone.

Jeśli chodzi o glutaminian sodu to on jest głównie zawarty w różnych mieszankach przyprawowych, zupkach i daniach typu instant.

Ogólnie najlepiej, jeśli będzie Pani samodzielnie przygotowywała posiłki, bo wtedy ma Pani gwarancję, że nic nie jest dodane, np. zamiast wędliny upiec filet z piersi kurczaka i jeść z bezglutenowym pieczywem lub waflami ryżowymi.

Polecam również zapoznać się z materiałami na naszej stronie www.kalorynka.pl

Pozdrawiam
mgr dietetyk
A. Erdmann
www.kalorynka.pl

Jest to dieta trudna i wymagająca skupienia - musi sie Pani nauczyć czytać etykiety na produktach. W przypadku laktozy należy wyeliminować mleko i jego produkty - różnego rodzaju sery, śmietanę, masło, itp. zastąpić je proszę mlekiem migdałowym, kokosowym czy też sojowym. W przypadku glutenu - sprawdzać czy na produktach nie widnieje informacja o glutenie lub np. skrobi pszennej modyfikowanej. Proponuje wybierać produkty z natury bez glutenu:
- wafle ryżowe i kukurydziane, bezglutenowe musli i płatki śniadaniowe, dmuchany ryż i kukurydza, chleb chrupki gryczany,
- makaron bezglutenowy, ryżowy lub z fasoli mung, sago, tapioka,
- mąka: kukurydziana (bez żadnych dodatków), ziemniaczana, ryżowa, polenta,
- wszystkie oleje oprócz oleju z zarodków pszenicy,
- zupy czyste i zagęszczane ryżem, mąką arrarutową, grochem, bezglutenową mąką kukurydzianą,
- herbata, kawa, wywar z mniszka, kakao, napoje orzeźwiające, syropy,
- wszystkie alkohole destylowane i wyrabiane z winogron – na przykład wino, porto,
- większość sosów pomidorowych i octów winnych (oprócz słodowych), miód, dżemy, masła orzechowe, chipsy ziemniaczane bez dodatków, galaretki, bezy z mąki kukurydzianej, słód ryżowy, mączka chleba świętojańskiego,
- wszystkie warzywa świeże, mrożone i w puszkach,
- wszystkie owoce świeże, mrożone, puszkowane i suszone,
- wszystkie soki owocowe,
- świeże mięso, w tym drób, ryby (do sosów pieczeniowych należy dodawać mąkę arrarutową lub bezglutenową mąkę kukurydzianą),
- jaja,
- suszony groch, fasola i soczewica,
- potrawy duszone i gulasze bez dodatku makaronu lub mąki.

A jeżeli mówimy o glutaminianie to ponownie - czytanie etykiet. Zapraszam do kontaktu w razie pytań www.dualmed.pl