Dlaczego 13-miesięczne dziecko tak często budzi się w nocy?

Witam, mój synek ma teraz 13 mies. Od momentu gdy skończył pół roku zaczął strasznie źle sypiać. Na pewno po części przyczyną było ząbkowanie. Ale teraz gdy ma już prawie wszystkie zęby (oprócz piątek) zastanawiamy się czy to na pewno zęby. Synek po kąpieli i zaśnięciu pierwszy raz budzi sie już po 1,5h. Sytuacje ratuje tylko pierś. I tak przez całą noc. Jesteśmy już z żoną wyczerpani. Bardzo proszę o podpowiedź co może sprawiać, że syn budzi się tak często w nocy i czy da się coś z tym zrobić?

Witam. Być może syn budzi się bo wie, że jak się obudzi będzie blisko swojej mamy i otrzyma ciepłe mleko. to przecież cudowne dla niemowlaka. Oznacza to również, ze potrzebuje tej bliskości i nie ma co sie mu dziwić. Może też przed snem się nie nakarmia i jest głodny.
Magdalena Brabec

Być może to, co początkowo było budzeniem się z powodu ząbków, obecnie stało się przyzwyczajeniem i domaganiem się piersi?
Ssanie rzeczywiście pomaga ząbkującym maluszkom- może warto z miłością, ale stanowczo i konsekwentnie odzwyczajać malca od nocnych posiłków. W tym wieku dziecko nie potrzebuje już nocnego jedzenia (o ile oczywiście synek nie ma znacznej niedowagi).
Pomaga w tym woda w butelce i .. konsekwencja. Czasem też lepiej, aby zajął się tym tata- mama bardzo kojarzy się z piersią i mlekiem i jakby nie było - ze względu na możliwość nakarmienia piersią- ma większe szanse ulec niż tata, który tej możliwości nie ma. Płaczącego malca tulimy, uspokajamy i dokładamy do łóżeczka. I tak aż do skutku. Jeśli maluszek ma smoczka można go także zaproponować.
Na pewno jest to wyzwanie kilku nieprzespanych nocy i na pewno nie jest to łatwe. Szczególnie, ze początkowo malec będzie pewnie protestował jeszcze gorliwiej. Jednak uleganie wzmacnia ta postawę i dziecko próbuje po raz kolejny (skoro wcześniej metoda zadziałała).