Dlaczego 18-miesięczne dziecko trzyma za kciuka i gładzi paznokieć podczas zasypiania?

Witam, jestem mama 18 miesiecznej Julki. Mam problem jeśli chodzi o zasypianie, Julka żeby zasnąć musi trzymać mnie za kciuk i gladzic paznokiec, bez tego nie zasnie... jest to bardzo meczace nie tyle przy zasypianiu co przy nocnych pobudkach kiedy muszę siedzieć przy niej niekiedy godzine a,ona musi się bawić tym palcem dodam ze od pewnego czasu ten palec jest też potrzebny w dzień jak jej próbuję zabrać to krzyk i rzucanie sie a,jak chce dać coś w zamian to i tak weźmie moja reke.

Jeśli córeczka nie wykazuje żadnych innych nietypowości rozwojowych, można to uznać za specyfikę jej rozwoju, która nie jest groźna (z medycznego punktu widzenia). Jednak może być bardzo uciążliwa. Warto zatem przyjrzeć się jaką potrzebę córeczka w tej sposób zaspokaja - być może bliskości z Panią? Lub "dobodźcowania" czuciowego? Być może sam dotyk gładkiej powierzchni jest dla niej przyjemny, uspokajający, pomagający się wyciszyć. Obecnie także zachowanie mogło się zrytualizować, co nie jest groźne, jednak trzeba pamiętać, że jego zmiana będzie wymagała czasu i konsekwencji. Zachęcam by podejść do sprawy podobnie jak do odstawiania smoczka czy kończenia karmienia piersią. Zmiana powinna odbywać się stopniowo, ale konsekwentnie i w atmosferze troski oraz miłości.

Witam Panią
Mogłaby Pani spróbować podłożyć pod główkę albo obok coś swojego co Pani nosi co ma w sobie Pani zapach, może to być chustka, bluzka. Dziecko trzymając Panią za palec zaspokaja swoją potrzebę bezpieczeństwa. To taka naturalna i normalna reakcja dziecka w tym wieku. Mogłaby Pani spróbować powoli zamieniać swój palec na przytulankę, czyli wycofywać się stopniowo, codziennie np 5 minut krócej. Ważne aby nie robić tego od razu.
Anna Suligowska