Dlaczego 2-letnie dziecko nie zaczęło mówić?

Witam Mieszkam w UK,jestem mamą 2 latka. Nasz synek jeszcze nie mówi dużo,ta ilość słów jest mocno ograniczona, ale dużo mówi"po swojemu",jest dzieckiem bardzo aktywnym ruchowo,(myślę że to też genetycznie po tacie)uwielbia dużo czasu spędzać na dworzu,bawić się z innymi dziećmi, zabieramy go na basen,lubi aktywnie spędzać czas,tu nie zauważyłam nic niepokojacego,jest bardzo uparty i chce by wszystko było po jego myśli, gdy się odmówi uderza głową o podłogę,po czym płaczę(są to sytuacje tylko wtedy spowodowane gdy mu się odmówi czegoś)lubi być przytulany, choć w sytuacji gdy się skupia nad czym , nie zareaguję, lubi książeczki gdy się mu czyta, bawi się wszystkimi zabawkami,kolorystycznie umie dobrać zabawki, układa klocki prawidłowo,zdażyły mu się 3 noce gdy się obudził z wielkim płaczem,nie mogłam go uspokoić, trudno powiedzieć czy coś się przyśniło.Jeśli chodzi o posiłki,obiady jada,praktycznie wszystko, nie jada jednak chleba, nie przepada za wędliną,wypluwa, tak samo jak ser,pomidory,zupy mleczne,płatki sniadaniowe zje bez problemu Na bilansie 2 latka w UK, pielegniarka żadnych problemów nie zauwazyła, powiedziała że z mową u 2 latków,dzieci dwu języcznych jest zwykle opóznienie. Czy powinnam się martwić? Wiem że trudno wystawić diagnozę przez lekarza przez internet, w wakacje w pl,pójdę do lekarza napewno , ale czy sygnalizują pewne zachowania że powinnam się martwić?Mam już 20 letnie bliżniaki,też były dziećmi bardzo żywymi, i póżniej zaczęły mówić, jednak uderzeń o podłogę nie było.Nie miały autyzmu.Teraz tyle się o tym mówi że troszkę się martwię.Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Z tego co Pani pisze raczej nie ma powodów do niepokoju. Zachęcam jednak do skontaktowania się z logopedą by ocenił mowę gdyż wiązanie opóźnień z dwujęzycznością jest mitem.
Co do uderzania głową to warto przypatrzeć się w jakich sytuacjach do tego dochodzi bo być może wtedy gdy dziecko nie potrafi czegoś zakomunikować lub chce coś na Was wymusić. W tym wypadku potrzeba cierpliwości i konsekwencji.
w razie pytań zapraszam do kontaktu.
Z pozdrowieniami
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu