Dlaczego 20miesięczne dziecko ma problemy ze spaniem w nocy?

Moja 20 miesieczne córka od 4 miesięcy ma problem ze spaniem w nocy. Do tej pory wyglądało to tak ze przebudzila się dostała smoczek i znów zasnęła. Od około 3 tyg noce są tragiczne.nudzi się po kilka razy. Chce żeby to mąż ja nosił zdążą się ze godzinę z nią chodzi a gdy chce położyć do łóżeczka budzi sie i placze. Potrafi od 2 do 5 nie spać. Męża widzi Góra godz dziennie nie wiem czy to z tęsknoty za tata czy przyzwyczajenie. Jesli ja do niej wstaje to placze i krzyczy tata. Robiliśmy badania na pasożyty- ujemne. W dzień jest wesołym i bardzo ruchliwym dzieckiem. Śpi około 2 godz codziennie około 14 do 16. Proszę o jakąś poradę co robić, bo jesteśmy już wykonczeni.

W tym okresie życia dzieciom zdarzają się nocne lęki (także związane z koszmarami sennymi). Bywa także, że lęk związany z jakimś koszmarem czy zdarzeniem uogólnia się i dziecko wybudza się co noc o podobnej porze.
Warto przyjrzeć się czy w Waszym życiu pojawiły się ostatnio jakieś zmiany mniejsze lub większe (mam wróciła do pracy, przeprowadzka, samodzielne spanie dziecka, gaszone na noc światło, rodzeństwo, żłobek itp). Być może warto także zwrócić uwagę na dietę córeczki (szczególnie przed snem).
W podobnej sytuacji zmiana powinna następować stopniowo, ale konsekwentnie. To znaczy, gdy córcia płacze warto reagować, jednak nie ulegać "żądaniu" długiego noszenia na rękach. Szczególnie, że potem Malutkiej może być trudniej nauczyć się zasypiać, gdy nie czuje ciepła opiekuna, kołysania itp. Dlatego cenne jest utulenie córeczki, gdy się boi, ale nauczenie jej samodzielnego zasypiania w łóżeczku (np poprzez nie branie na ręce, ale przytulenie w łóżeczku, głaskanie przez chwilę itp). Początkowo często jest to trudne i wymaga dużej cierpliwości, jest to jednak możliwe do osiągnięcia.

Szanowna Pani,

Opisywana przez Panią sytuacja rzeczywiście musi być dla Państwa wszystkich bardzo męcząca.
Trudno spekulować, co może leżeć u podłoża trudności przeżywanych przez dziecko bez znajomości sytuacji i możliwości osobistej rozmowy z każdym z Państwa.
Zdecydowanie sugerowałabym poszukanie pomocy psychologa specjalizującego się w terapii rodzin z malutkimi dziećmi.
Być może u małej pojawiają się jakieś lęki, koszmary senne; może się zdarzyć rzeczywiście, że tęskni za tatą lub boi się, że go nie ma. Ale to są tylko spekulacje, oparte na krótkim opisie sytuacji.
Ważniejszym pytaniem niż "dlaczego" jest pytanie "co można zrobić, by się to zmieniło". Niewykluczone, że wystarczy jakaś prosta interwencja/zmiana w ciągu dnia lub nocy żeby zmienić pojawiające się trudne zachowanie. Odpowiednio dobrany specjalista, po przeprowadzeniu gruntownego wywiadu z Państwem na temat harmonogramu dnia oraz obserwacji dziecka będzie w stanie zaproponować odpowiedni tok działania aby wyeliminować pełne strachu pobudki i zapewnić Państwu wszystkim spokojny sen, czego gorąco życzę.

śpi tyle ile potrzebuje w tym wieku niestety często sen jest zburzony nie ma prostych rozwiązań. trzeba to przetrwać tylko cierpliwość w odkładanie do łóżeczka pomoże.