Dlaczego 4-latek panicznie boi się rówieśników?

Dlaczego 4-latek Panicznie boi sie rowiesnikow reaguje placzem. nie odstepuje mamy na krok, a od wrzesnia tego roku idzie do pszeczkola,i martwie sie czy poradzi sobie.Czy mam sisc do lekarza?

Pytanie należy raczej do kategorii "trudne". Trudno bowiem bez jakichkolwiek informacji na temat doświadczeń dziecka z innymi cokolwiek orzekać na temat przyczyn niechęci do rówieśników. Być może zdarzyło się coś w trakcie np. zabawy z innymi, co wzbudziło w dziecku lęk i zostało w ten sposób wyuczone reakcji lękowej wobec innych. Być może dziecko ma tzw. przywiązanie lękowe, przez co nie chce opuszczać matki. Być może jakaś osoba dorosła w jakiś sposób uwarunkowała w dziecku taką reakcję na swoich rówieśników. Zbyt wiele niestety jest tych "być może", dlatego też polecam udać się na konsultację z psychologiem dziecięcym, który po wstępnym wywiadzie klinicznym oraz badaniach będzie mógł stwierdzić możliwe przyczyny zaistniałej sytuacji oraz zaproponować metody zaradcze. Powodzenia.

Warto przyjrzeć się innym odstępstwom od normy (kontakt wzrokowy, werbalny, reakcje na polecenia itp), a także skonsultować się z pediatrą dziecka. Potrzebna byłaby szczegółowa diagnostyka malca i określenie przyczyn niepowodzeń interpersonalnych. Jeśli trudności określi tylko jako nieśmiałość czy trudności interpersonalne może skierować do psychologa rodzinnego.

Należy dużo rozmawiać z dzieckiem, czytać opowiadania dotyczące akceptacji innych.Bibliotekarka na pewno pomoże dobrać odpowiednią literaturę. Podała Pani bardzo mało informacji, należy oczywiście oswajać dziecko z rówieśnikami stopniowo, ale konsekwentnie i przyglądać się reakcjom dziecka. Nie zaszkodzi wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej na diagnozę dziecka.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Wizyta u psychologa nie zaszkodzi. Dziecko zapewne jest mocno związane z Panią. Jak się domyślam do tego czasu było pod tylko pod Pani opieką i być może spędzał czas głównie z domownikami. Jeśli zawsze był z dorosłymi to dlatego pojawia sie lęk przed odseparowaniem. Może za mało doświadczył zabaw z dziećmi.
Pozdrawiam AM