Dlaczego alkoholik jest agresywny?

Hej co robić? Mój tata jest alkoholikiem od 20 lat. Pił codziennie do nieprzytomności. 3 dni temu odstawił alkohol, nic nie je. Jest bardzo agresywny, ciągle wymiotuję, stęka, boli go wszystko. Chciałabym się zapytać czy mamy się przygotować na najgorsze czy uspokoi się to wszystko?

Szanowna Pani,

Opisywana przez Panią sytuacja z pewnością jest dla Pani źródłem stresu i ogromnego napięcia. Bardzo Pani współczuję. To dobrze, że szuka Pani odpowiedzi na swoje wątpliwości.
Z Pani opisu wygląda na to, że tato przechodzi przez szereg objawów wynikających z odstawienia alkoholu. Taki zespół odstawienia pojawia się na skutek gwałtownego (z dnia na dzień) odstawienia alkoholu. Może on różnić się nasileniem: od kilkugodzinnych, łagodnych zespołów abstynencyjnych (kaca), podczas których występuje tylko kilka objawów takich, jak rozdrażnienie, ból głowy, drżenie, bezsenność, aż po trwające 7–10 dni, zagrażające życiu i wymagające hospitalizacji zespoły abstynencyjne (majaczenie drżenne) przebiegające z wysokim nasileniem objawów podstawowych, którym towarzyszy pobudzenie układu nerwowego autonomicznego, zaburzenia świadomości i objawy psychotyczne.
Innymi słowy z jednej strony to przez to przechodzi tato jest "normalne" o tyle, o ile można się tego spodziewać w takiej sytuacji. Proszę jednak obserwować, czy stan się nasila i w razie wystąpienia objawów zagrażających życiu (drgawek) wezwać pogotowie.
Jeżeli tato jest rozdrażniony i agresywny oczywiście proszę też zadbać w pierwszej kolejności o swoje bezpieczeństwo.
Życzę Pani powodzenia.

Zachowanie taty najwyraźniej wynika z odstawienia alkoholu. Myślę, ze warto skontaktować sie z psychiatrą, który poleci leki ułatwiające tacie wejście w trzeźwość, a tym samym pozwalające Państwu przetrwać najgorsze.

Witam, objawy które Pani opisuje wynikają z nagłego odstawienia przez ojca alkoholu - zespół abstynencyjny. Proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeżeli stan się nie poprawia lub się zaostrzy można skorzystać z pomocy pogotowia ratunkowego. Jeżeli Pani tata pił alkohol z dużą intensywnością tyle lat niezbędna jest pomoc lekarska aby w kontrolowany sposób zakończyć picie. Przesyłam link do artykułu: https://psychiatria.mp.pl/uzaleznienia/81278,zespol-abstynencyjny
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl