Dlaczego bezskutecznie leczę się z choroby zwanej zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi?

Witam serdecznie, od ponad trzech lat próbuję - na razie bezskutecznie - leczyć się z choroby zwanej zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi - OCD z przewagą myśli obsesyjnych (obrażanie bliskich w myślach, przewijające się nazwiska nielubianych osób, czarnowidzenie przyszłości, rujnowanie pozytywnych wspomnień i czynności "zabójczymi" myślami oraz wiele, wiele innych). Dziś byłam u psychiatry po raz szósty i zgłosiłam, że ostatnio przepisane leki znowu nic nie zmieniły. Tym razem specjalista przepisał mi zestaw: Efectin (substancja: wenlafaksyna) i Pregabalin Zentiva (pregabalina). Jak Państwo myślą - czy taki zestaw ma jakiekolwiek szanse powodzenia? Nie ukrywam, że naprawdę czuję się już zrezygnowana.

Witam moim zdaniem OCD nie powinno się leczyć psychiatrycznie - czyli objawowo lecz psychoterapeutycznie we współpracy ewentualnie z hipnoterapią czyli przyczynowo.
Terapia jest żmudna ale ma dobre rokowania.
Leczenie objawowe natomiast może uśmierzyć lub złagodzić
symptomy jeżeli lekarz "trafi" z zestawem. No ale jak widzę do tej pory podłował. Nic dodać nic ująć.
Poza tym psychika każdego człowieka jest inna więc nie ma patentu na jej leczenie. . Nerwica natrętctw ( zaburzenie obsesyjno kompulsyjne ) dawniej zaliczana była do zaburzeń lękowych i podobnie leczona. Aktualnie według międzynarodowej klasyfikacji chorów (ICD) zaliczana jest do zaburzeń powiązanych ze stresem. Jednak zanim w ogóle zacznie się ją leczyć należy rozróżnić jakiego rodzaju jest to zaburzenie Tzn. czy występuje przewaga czynności natrętnych, myśli natrętnych lub czy jest to forma mieszana. Rozumiem, że u Pani są to myśli. Nałeży jednak wykluczyć tzw. osobowość anankastyczną. W zależności od tego można zdecydować się na rodzaj leczenia. W większości przypadków ( szczególnie w wypadku myśli natrętnych) najlepiej funkcjonuje moim zdaniem psychoterapia + hipnoterapia Jak już wspominałem. W innych przypadkach bardzo dobrze funkcjonuje terapia antystresowa. a także terapia poznawczo - zachowawcza. Innne rodzaje terapii - psychodynamiczna, psychoanalityczna - też mogą pomóc, ale jak wspomniałem każdy człowie jest inny i inaczej reaguje. Generalnie jednak - poza szczególnymi przypadkami - nie nie powinno się leczyć się tego zaburzenia farmakologicznie.
Radziłbym więc udać się do psychoterapeuty, ale doświadczonego, mającego dorobek w zakresie leczenia OCD. Pozdrawiam

Witam Panią,
Niepokojący jest fakt, że stosowane od ponad trzech lat
leki „nic nie zmieniły”
Jeżeli kilkuletnie leczenie psychiatryczne nie przynosi
żadnych efektów, należy pomyśleć o zmianie metody
leczenia i wprowadzeniu odpowiednio dopasowanej
psychoterapii w proces leczenia.
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli np. „czarnowidzenie
przyszłości” nasycone są bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś
lub unikania jakiegoś zagrożenia, jest nieustanie podtrzymywany,
bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej
przeraźliwy lęk.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań,
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie
i zachowanie, a Pani odzyska równowagę wewnętrzną,
umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia
oraz spokój i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl