Mężczyzna , 27 lat Witam, dwa dni temu miałem wykonywany zabieg usunięcia ósemki (dół zatrzymana). Niestety rezultat jest taki, że zabieg trwał 1,5h a ząb został usunięty w 90% (pozostał korzeń). Lekarz stwierdził, że bliskość nerwu oraz zakrzywione korzenie wywołują zbyt wysokie ryzyko dokończenia ekstrakcji. Nie zakładał również szwów jedynie otrzymałem antybiotyk oraz ketanol. Czy w Pana opinii ten korzeń powinien być zostawiony? Czy w przyszłości może on zagrażać zdrowiu, powodowć zapalenia lub inne choroby?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam
To bardzo indywidualne. Zawsze w takiej sytuacji należy rozważyć za i przeciw. Ryzyko pozostawienia korzenia jest niewielkie, choć przyszłość pokaże. Czasem może wytworzyć się przewlekły stan zapalny lub torbiel okołokorzeniowa. Jednak w istocie najpoważniejszym powikłaniem i to tzw. jatrogennym byłoby uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego i porażenie. Osobiście uważam, że decyzje można podjąć na podstawie kilku, wykonanych w różnych projekcjach, zdjęć rtg lub TK.
Co do szwów, o ich założeniu bądź nie decyduje lekarz. Czasem ich założenie utrudnia dostęp do zębodołu i leczenie zapalenia jeśli takowe bierze się pod uwagę.

Życzę zdrowia i proszę na spokojnie o tym porozmawiać z lekarzem wykonującym zabieg.
lekarz stomatolog Bartosz Niedziółka
www.extra-dent.pl
www.doktorbart.pl

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • RTG zębów – Badanie radiologiczne w stomatologii wykonywane jest w celu zobrazowania poszczególnych zębów, kości twarzoczaszki, tkanek kostnych żuchwy i szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Dzięki niemu można zaobserwować próchnicę, sposób, w jaki rosną zęby, zmiany patologiczne, jak torbiele czy nowotwory, a także konsekwencje urazów.
  • StomatologiaStomatologia (łac. stoma – jama ustna) to dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, błony śluzowej jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Usuwanie zębów

Usuwanie korzenia zęba - charakterystyka, usuwanie, ból, leczenie, cena

Usuwanie korzenia zęba **czasami sprawia o wiele więcej problemów niż pozbycie się samego zęba. Większość pacjentów jest przerażona bólem podczas wyrywania korzenia zęba, który może być silniejszy niż **ból wyrywanego zęba. Czy usuwanie korzenia zęba...