Dlaczego boję się chorób i śmierci?

Witam od zawsze borykam sie z czyms dziwnym co jest w mojej glowie , od zawsze boje sie chorob , smierci, gdy bylam mala balam sie o mame ze umrze , teraz gdy jestem juz dorosla przeszlo to na mnie :( ciagle wmawian sobie raka , mialalm juz raka gardla , chloniaka , czerniaka .. Ciagle cos , ciagle strach przed tym ze na cos zachoruje , teraz mysle ze mam raka piersi , poniewaz zaczela mnie bolec , chodze dotykam ja i czuje ciagle jakies guzy. To mnie wykancza . Mam dosc . Skad to sie wzielo?

Dzień dobry!

Są to charakterystyczne objawy m.in. dla zaburzeń lękowych, nerwicowych, często także depresyjnych. Czy korzystała Pani z leczenia? Właściwym kierunkiem jest podjęcie psychoterapii oraz konsultacja psychiatryczna i rozważenie leczenia farmakologicznego.

Pozdrawiam!

Witam Panią
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą nerwicy lękowej.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pani
lęk przed chorobą, przed śmiercią.
Zapewne przykre doświadczenia z przeszłości wywołały
u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Każdy lęk, również ten przed zachorowaniem,
a co za tym idzie przed śmiercią, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów
somatycznych, które jeszcze bardziej potęgują lęk.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę i zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Dzień dobry. Podwyższony poziom lęku często przejawia się w specyficznych zachowaniach i spowodowany może być różnymi czynnikami. Może także przeradzać się w fobie i prawdopodobnie u Pani skoncentrował się wokół obaw dotyczących zdrowia w kontekście medycznym. To, że Pani myśli "wędrują" w takim kierunku nie musi mieć odzwierciedlenia w stanie faktycznym. Cała trudność polega więc na Pani wyobrażeniach a nie w faktycznym zagrożeniu. I tę dysproporcję pomiędzy lękiem Pani towarzyszącym a rzeczywistymi zagrożeniami należy zniwelować. Zachęcam Panią do podjęcia terapii i wypracowania sposobów radzenia sobie z lękiem. Dodam, że wiele osób a właściwie większość trudności wynika z zaburzeń lękowych lub ma w nich swoje podłoże i praca terapeutyczna pozwala na poradzenie sobie z nimi. Pozdrawiam.