Dlaczego boli mnie mostek pomiędzy piersiami?

Potrzebuję opini KARDIOLOGA . Mam 37 lat i czasem boli mnie mostek pomiędzy piersiami.Prosze mi powiedzieć czy to ze stresu( a jestem bardzo zestresowaną osobą ) czy coś bardziej niepokojącego? Stresuję sie dziennie mam lęki i natrętne myśli ,i tym sie napędzam,Od jakichś 4 lat mam wyższy cholesterol, dodam że moja mama miała zawał w wieku 42 lat czy to dziedziczne ?

Lek. Paweł Szadkowski

Bóle w klatce piersiowej mogą wynikać z zaburzeń nerwicowych. Jednak żeby to potwierdzić należy w pierwszej kolejności wykluczyć ewentualne przyczyny internistyczne w tym sercowo-naczyniowe. KONIECZNA jest wizyta u lekarza (internisty, kardiologa, lekarza rodzinnego), w celu wykonania dokładnego badania fizykalnego i poszerzenia wywiadu odnośnie do pani dolegliwości) oraz kilka podstawowych badań, które będą zależeć od pani stanu klinicznego (w tym EKG, RTG klatki piersiowej, podstawowe badania laboratoryjne). Dodatni wywiad rodzinny w kierunku incydentów sercowo-naczyniowych w młodym wieku zwiększa ryzyko dla pani, ale żeby je oszacować należy skorzystać np. ze skali SCORE. Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe najlepiej jeśli skonsultuje się pani z lekarzem psychiatrą.