Dlaczego boli mnie pierś? Czy to coś poważnego?

Mam 21 lat, pół roku temu urodziłam synka. Od tego czasu cały czas karmiłam go piersią, nie miałam z tym żadnego problemu, poza tym, że syn nie chciał mi jeść z lewej piersi, tylko z prawej. Starałam się go „oszukiwać”, podawać lewą pierś trzymając go w ten sam sposób co przy karmieniu prawą, jednak rzadko się to udawało. W rezultacie prawą pierś mam większą od lewej. Jakiś czas temu, założyłam zwykły biustonosz na noc zamiast specjalnego do karmienia piersią, w nocy, kiedy syn się obudził, byłam zbyt zmęczona żeby z nim posiedzieć aż zaśnie po karmieniu, dlatego wzięłam go do siebie do łóżka, zasnęłam z piersią poza biustonoszem.

Rano, kiedy wstałam, strasznie bolała mnie pierś i mniej więcej 3 cm nad sutkiem czułam małe zgrubienie, jednak w ciągu najwyżej dwóch godzin mi to zeszło. Dziś w nocy znów zasnęłam tak jak wcześniej i znów mam takie zgrubienie, boli i nie mogę za wysoko podnosić ramienia. Przy karmieniu również boli. Minęło 8 godz. a pierś nadal boli, zgrubienie nie schodzi. Czy to coś poważnego? Co takie zgrubienie może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane objawy mogą sugerować przyczyny związane z laktacją lub też stan zapalny. Aby określić przyczynę wskazane jest badanie piersi przez ginekologa, a także ewentualne badanie USG.
Ze względu na Pani wiek ryzyko wystąpienia zmian złośliwych jest bardzo małe. Jeśli występują problemy podczas karmienia warto się zastanowić nad odciąganiem pokarmu. Karmienie piersi ogólnie warto stosować w miarę możliwość jak najdłużej, ze względu na korzystne dla dziecka składniki mleka kobiecego.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl