Dlaczego boli mnie serce?

witam od roku czuje sie dziwnie boli mnie serce mam tachykardie,ogolnie boli mnie cale cialo miesnie sa ciezkie,nic mi sie nie chce nie mam checi na nic nic mnie nie cieszy boje sie choroby bo mialam zle wyniki krwi pare miesiecy temu teraz sie poprawily ale lęk dalej jest czuje sie ciagle zmeczona slaba bez energi psychiatra nie dtwierdzil depresji co mi jest mam 26 lat

Witam, jeżeli lekarz psychiatra nie stwierdził potrzeby podjęcia leczenia, warto porozmawiać z psychologiem. Poświęcić więcej czasu na rozmowę, podzielenie się Pani obawami, zastanowić się czemu tak się dzieje, co można zrobić. Przesyłam link gdzie znajdzie Pani placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/ ( skierowanie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz psychiatra), lub skorzystać z pomocy w prywatnym gabinecie. Pozdrawiam serdecznie

Witam,

oczywiście nie sposób diagnozować na podstawie tak krótkiego opisu i kontaktu wirtualnego- niemniej podejrzewałbym zaburzenia nerwicowe (lękowe) o typie zaburzeń depresyjno-lękowych- gdyż oprócz lęku i niepokoju występują pewne cechy zespołu depresyjnego jak spadek zdolności cieszenia się i spadek motywacji. Różnicowałbym to z neurastenią- na co wskazuje wyczerpanie z uczuciem bólów mięśniowych i niemożności odprężenia się.
W obu przypadkach radziłbym połączenie psychoterapii z farmakoterapią.
Psychoterapia zwykle skupia się na zidentyfikowaniu źródeł stresu w życia pacjenta oraz sposobów jakich pacjent używa by ze stresem sobie radzić. Istotnym elementem jest uzyskanie wglądu we wzajemne powiązania funkcjonowania ciała i umysłu. Bez psychoterapii umożliwiającej uzyskanie wglądu w mechanizm objawów lękowych poprawa jest zwykle nietrwała.
Jeśli chodzi o farmakoterapię- najczęściej stosowane są w tym przypadku leki z grupy SSRI, a wspomagająco leki z innych grup.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl