Dlaczego borykam się z brakiem pewności siebie?

Witam, Mam 30 lat od wielu lat borykam sie z brakiem pewności siebie (moj ojciec był alkoholikiem). Cieżko odnaleźć mi sie w towarzystwie ludzi, czesto zmyślam historie, kiedy tego nie robię wydaje mi sie ze i tak wszyscy mysla ze to wymyślona historia. Jeśli jestem na jakimś wyjeździe ze znajomymi zazwyczaj dużo pijemy - wtedy moje blokady znikają. Bardzo cieżko mi z tym ze ciagle jestem ograniczona i udaje kogos kim nie jestem - nawet przy rodzinie . Nie potrafię wyrażać swoich emocji , bardzo boli mnie ignorancja innych , jestem przewrażliwiona na swoim punkcie - chce sie zmienić ale nie wiem jak ... pau

Witam
Opisany problem jest wielowątkowy i złożony i odpowiedź na portalu niewiele pomoże. Proponuję zgłosić się do doświadczonego terapeuty aby przyjrzeć się swoim emocjom , lękom i rozkminować to, co blokuje i nie pozwala być sobą , a w konsekwencji poprawi się samoocena i wzrośnie pewność siebie.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Szanowna Pani,
wskazana jest konsultacja psychoterapeutyczna.
Samoocenę, czyli poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie