Dlaczego borykam się z wysiękiem w stawach kolanowych?

Witam. od kilki miesięcy borykam się z wysiękiem w stawach kolanowych. płyn jest żółty klarowny. pobyt w szpitalu nie wykazał żadnych bakterii i zostałem skierowany na oddział reumatologiczny gdzyż podejrzewają u mnie ZZSK. ostatnio jednak robiłem wymaz z gardła i wyszedł gronkowiec złocisty. kilka lat temu często przechodziłem anginę ropną i już miałem mieć usuwane migdały jednak przy przyjęciu na oddział lekarz stwierdził że nie ma sensu usuwać migdałów gdyż ich stan się poprawia. moje pytanie jest następujące : czy fakt że ciągle przechodziłem anginy i puchły migdały oraz obecność gronkowca w gardle ma coś wspólnego z moimi objawami reumatologicznymi ? nie wiem już gdzie mam się leczyć czy u laryngologa czy reumatologa . proszę o pomoc

Lek. Michał Lenard

Gronkowiec złocisty nie ma związku ze prawą. Fakt, że przebył Pan wielokrotnie anginę ropną może przemawiać za tym, że zachorował Pan na tzw. gorączką reumatyczną. Za tą chorobę odpowiedzialna jest bakteria - paciorkowiec. Sugeruję zgodnie z zaleceniami udać się do reumatologa i powiedzieć mu o przebytych anginach. Pozdrawiam!