Dlaczego chciałem by terapeutka mnie przytuliła?

Pytanie dotyczące borderline. To pytanie jest dla mnie bardzo istotne i podejrzewam że niewiele osób zna na nie sensowną odpowiedz. Otóż w terapii osoby z pogranicza po pewnym czasie następuje regresja. Wiem to na własnym przykładzie jako pacjent. Zostało to również opisane publikacjach naukowych, ale bez wyjaśnienia przyczyny. Można by sadzić iż nie ma schematu. Moim zdaniem jest. Regresja nastąpiła gdy terapeutka odmówiła mi przytulenia mnie. To był punkt początkowy regresji. Jako że ja dużo rozmyślam to doszedłem do wniosku że z powodu odrzucenia, a jednocześnie powrotu do fazy w której "nic nie znaczę" zacząłem używać ponownie prymitywnych mechanizmów obronnych, również na niej. Co prawda wtedy co używałem nie bardzo sobie zdawałem z tego sprawę, dopiero teraz po ponownym drążeniu tego samego tematu z innej perspektywy. Moje pytanie dotyczy jednak czegoś innego, powiązanego z tym. Czyli. Dlaczego chciałem żeby terapeutka mnie przytuliła? Odnoszę wrażenie jakby mnie to miało wyciągnąć z pewnego rodzaju "pustki" czy "nicości". Czy jest jakaś publikacja dająca sensowne wytłumaczenie dlaczego osoby z borderline chcą przytulić terapeutę? Może terapeuta tutaj zna odpowiedz na to?

Zasadnie wydaje się, aby porozmawiał Pan o tym z terapeutką i jej zadał to pytanie. Praca nad relacją i tym co się dzieje między pacjentem a terapeutą może bardzo wiele wnieść do terapii. W przypadku osobowości typu bordeline temat relacji, bliskości, odrzucenia, zbliżania się i odpychania - pełni bardzo znaczącą rolę i omawianie tego może przynieść wiele korzyści. Polecam książkę "Nienawidzę cię! Nie odchodź" oraz "Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym terapeucie". Pozdrawiam.