Dlaczego ciągle chce mi się jeść?

Witam.Dziwi mnie pewna rzecz odnośnie mojego uczucia głodu.Moje koleżanki dziwią się, jak to mozliwe,by zjesc na raz 4-5 kawalkow ciasta, czy 6 kanapek.Twierdzą, ze nie dałyby rady.Ja natomiast bez problemu "zmiescilabym" taką ilosc,jednak nie jem tyle, bo wiem,ze odbije sie to na mojej wadze.Ponadto czesto widze, ze momo tego,ze zjem obiad, nadal jestem glodna.Gdyby jedzenie nie mialo kalorii, a jedynie walory smakowe, jadlabym do woli.Martwie sie, ze cos nie tak ze mną. Mam 20 lat.

Witam,
jesli chodzi o Twój problem to ja proponuję zrobić badania na obecność pasożytów we krwi, ponieważ często jest tak ,że jeśli one występują w naszym organizmie to mamy wiekszą ochotę na jedzenie szczególnie słodycze.
Drugim rozwiązaniem jest jedzenie 5 posilków dziennie o niedużej objętości dobrze zbilansowanych,o odpowiedniej kaloryczności i odpowiedniej zawartości ilości białka weglowodanów i tłuszczy.Ważny jest także indeks glikemiczny, jeśli będziemy mieli w diecie dużo produktów o niskim IG( poniżej 50) wtedy skoki insulinowe nie będa tak duże i nie bedzie się pojawiało uczucie wilczego głodu.Ważne jest to aby posiłki były jedzone regularnie w odstępach nie wiekszych niż 3 godz. Pamiętaj ,że sniadanie to podstawa bez niego nie wychodzimy z domu.Bardzo ważny w Twoim przypadku jest też czas spozywania posiłku tzn staramy się jeść jak najdłużej wtedy mniej zjemy ( jeden kęs przeżuwamy kilkanaście razy ) ponieważ informacja do mózgu do ośrodka sytości dociera dopiero po kilkunastu minutach.Co ważne też nie popijamy podczas jedzenia bo wtedy możemy zjeść znacznie więcej. Lepiej wypić szklankę wody na 15 min przed posiłkiem i szklankę wody bezpośrednio po posiłku. Picie wody odgrywa tutaj też bardzo ważna rolę .Pamiętaj aby wypijać przynajmniej 1,5 l wody niegazowanej dziennie.
Pozdrawiam i mam nadzieję ,że pomogłam.
W razie chęci dopasowania indywidualnej dla Ciebie diety służę pomocą i wtedy proszę o kontakt prywatnie.
Pozdrawiam,
Anna Zientalska

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Prosze jeść regularnie 5 posiłków dziennie i nie pomijać żadnego, wzbogacić dietę w dużą ilość warzyw do obiadu np. porządna porcja brokułów i kalafiora na parze oraz surówka z marchewki. Pokarmy zdużą zawartoscią błonnika lepiej " wypełniają żoładek. Duża ilość warzyw do każdego posiłku.

Dzień Dobry
Opisana przez Panią sytuacja może mieć miejsce:
1. na tle nerwowym ( tzw. zajadanie stresów lub poprawianie sobie nastroju)
2. w wyniku źle zbilansowanej diety ( niedobór pewnych witamin i minerałów, węglowodanów czy białka sprawia, że wciąż nie czujemy uczucia sytości i dlatego jesteśmy głodni)
3.przerostem grzyba candida albicans lub obecnością pasożytów ( zbędnych wspóllokatorów, którzy kradną nam energię oraz zdrowie i zwiększają zapotrzebowanie na pożywienie)
Warto zatem przeanalizować, który z czynników jest przyczyną, wykonać badania kontrolne a następnie podjąć odpowiednią strategię działania.
Powodzenia