Dlaczego ciągle się zadręczam myślami o chorobie?

Witam, mam 20 lat. Mój problem polega na tym, że jestem zbyt przewrażliwiona na punkcie mojego zdrowia.

Zaczęło się to od czasu choroby mojej mamy - choć ona pokonała raka piersi, to ja mam takie przeświadczenie, że też na pewno będę miała nowotwór (jak wiele osób w mojej rodzinie) i teraz wyolbrzymiam każdą rzecz związaną z moim zdrowie, np. przy samokontroli piersi ciągle mam wrażenie, że pod skórą mam same guzy lub jak zrobiła mi się gradówka na oku to przepłakałam pół nocy, bo byłam przekonana, że to rak oka itd. Oczywiście chodzę do lekarzy i się okazuje, że jestem zdrowa. Ale ja mam takie dręczące myśli, że lekarze coś przeoczyli i na pewno jestem chora. Również czasem rozpaczam z powodu mojego nieregularnego okresu, bo już widzę perspektywę gdy nie będę mogła mieć dzieci itd...

Na dłuższą metę te moje lęki są męczące, mam czasem napady lękowe i chciałabym zacząć być większą optymistką, a nie wyobrażać sobie zawsze najczarniejszy scenariusz... Proszę o jakąś radę, pomoc. Pozdrawiam:)

Witam!

Twoja reakcja jest naturalną odpowiedzią na lęk i stres jakiego doświadczyłaś, gdy Twoja mama była ciężko chora. I choć wszystko jest już w porządku to jednak choroba odcisnęła na Tobie ślad.

Jeśli zadręczasz się podejrzeniem zachorowania na raka, to proponowałabym, abyś udała się do lekarza i szczerze powiedziała mu o swoich obawach. Powiedz, że możesz być obciążona genetycznie i chciałabyś to zweryfikować na podstawie badań. Jeżeli lęki dezorganizują Twoje życie może powinnaś pomyśleć o wizycie u psychologa.

Życie w niepewności, zadręczanie się, skupianie się tylko i wyłącznie na wyszukiwaniu objawów potwierdzających Twoje oczekiwania nie przyniosą Ci radości i spokoju. Z psychologiem będziesz mogła zastanowić się czego tak naprawdę się boisz. Czy jest to lęk przed śmiercią, bólem, samotnością, etc. Może podczas choroby Twojej mamy uaktywniło się coś w Tobie, co wywołuje te lęki (np. widok chorej osoby). Przemyśl to i podejmij dobrą decyzję.

Pozdrawiam