Dlaczego codziennie myślę o tym, że mam guza w głowie?

Od dłuższego czasu borykam się z problemem gorszego słyszenia, 3-4 lata. Do tego od 2 lat doszły szumy uszne.. rozpoczęły się tego samego dnia po badaniu audiometrii. Wzrok miałem w okolicach -0,5. Natomiast na ostatnim badaniu okulistycznym wyszło mi -1,5 i -0,75. Okulista zleciła badanie tomografii nerwu wzrokowego ze względu na taką różnicę. Ja natomiast jestem osobą z nerwicą. Kilka lat temu miałem problem, wmawiałem sobie chorobę kardiologiczną, bolało mnie w klatce piersiowej. Dopiero badanie kardiologiczne i leki nerwicowe sprawiło, że bóle mineły. Gdy tylko usłyszałem o problemach ze słuchem i wzrokiem skojarzyłem, że to na pewno glejak. Codziennie myślę o tym, że mam guza w głowie. Czy powyższe objawy na to wskazują? Żaden lekarz nigdy mi tego nie zasugerował.

Witam,

zalecana jest konsultacja neurologiczna i szczegółowa diagnostyka oraz leczenie nerwicy metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Przejawia Pan objawy charakterystyczne dla leku o zdrowie (hipochondrii), skupia Pan uwagę na swoich dolegliwościach i bezpodstawnie sam się diagnozuje, wymyślając najgorsze scenariusze.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest to podejście bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju. W procesie terapeutycznym pacjent/pacjentka uczy się rozpoznawać swój dysfunkcjonalny wzorzec myślenia (poznawczy), a także emocjonalny i behawioralny (zachowanie), w konkretnych sytuacjach i pogłębia wgląd w siebie. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (szybkie tętno), wysokie ciśnienie krwi, problemy gastryczne, ucisk w klatce piersiowej (taki dyskomfort), klucha w gardle, napięcie mięśniowe, niepokój (lęk), bóle pleców, karku, bóle głowy, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Farmakoterapia niweluje objaw nie lecząc przyczyny.

Pozdrawiam serdecznie