Dlaczego czuję taki lęk przed zmianą pracy?

Witam mam chyba problem ze sobą. Pracuje w sklepie spożywczym od 2 lat jest to mały sklepik gdzie ruch nie jest duży pracuje sama. Otóż z końcem roku sklep będzie likwidowany muszę znaleźć pracę mam dwie oferty lecz czuje lek przed nowa praca przed tym że sobie nie poradzę z obowiązkami że ludzie tam pracujący będę się krzywo na mnie patrzeć. Poprostu boje się nowych znajomości. Jestem osobą nieśmiała boję się krytyki cały czas mam wrażenie że wszyscy się na mnie gapia obgaduja. Jak sobie poradz

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,

poczucie lęku przed nową pracą pojawia się dość często, zwłaszcza, jeśli ktoś długo pracuje w jednym miejscu pracy. Przyzwyczaja się do niego, do ludzi, do panujących tam zasad, otoczenia, nawet do samego miejsca. Zmiana powoduje poczucie leku przed tym, co nowe i nieznane. U wielu osób, zwłaszcza nieśmiałych, introwertyków zmiany wywołują strach, bo wytrącają ich ze strefy komfortu i równowagi. Myślą, że zmiana będzie na pewno na gorsze. Proszę jednak pomyśleć o tej zmianie nie w kategoriach, jako coś negatywnego, ale jako nową szansę na rozwój, nowe wyzwanie, poznanie nowych ciekawych ludzi, nowe obowiązki. Zmiana może być pozytywna, ale tylko od nas zależy, jak do tego podejdziemy i jak to wykorzystamy. Być może na początku pracy będzie Pani odczuwać lekki niepokój, ale z pewnością minie on po kilku dniach, kiedy już "oswoi" się Pan z nowym miejscem.

Pozdrawiam,
Joanna Szlasa

Szanowna Pani,

zalecałabym podjęcie nowej pracy oraz wsparcie psychoterapeutyczne - psychoterapię poznawczo behawioralną, z psychoterapeutą łatwiej będzie zrozumieć problem i poradzić sobie z nim.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Z Pani opisu można wywnioskować , że Pani lęk przed zmianą
pracy oraz związane z tym poczucie frustracji i dyskomfortu
prawdopodobnie wynikają z niskiej samooceny,
braku wiary we własne możliwości i być może przykrych
doświadczeń z przeszłości.
Proszę zauważyć , że Pani lęk przed zmianą pracy składa się
z wielu małych lęków, takich jak :
lęk przed nieznanym; lęk, że Pani nie poradzi sobie;
lęk przed brakiem akceptacji w nowym środowisku;
lęk, że nowa praca może okazać się gorsza i zapewne wiele innych.
Wraz z tymi lękami rodzą się fałszywe przekonania potwierdzające
zasadność tych lęków.
W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pani
i w umyśle wypaczony obraz samej siebie, co pogłębia jedynie
Pani frustrację, niską samoocenę i zapewne poczucie przygnębienia.
Możliwe, że Pani podświadomość kojarzy zmianę z jakimś
doświadczeniem z przeszłości lub jakąś toksyczną krytyką
i obecnie broni się przed zmianą i paraliżuje realizację Pani działań
jeszcze na etapie zamierzeń a nawet marzeń.
Żeby skutecznie Pani pomóc, należy dotrzeć do źródła Pani lęków
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do psychoterapii.
Psychoterapia pozwoli Pani wzmocnić poczucie własnej wartości,
a także uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami
Pani obaw i lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl