Dlaczego czuję w przełyku jakby lekki ból nasilający się podczas jedzenia i picia?

Witam.Mam pytanie od jakiegoś czasu czuję w przełyku jakby lekki ból nasilający się podczas jedzenia i picia,a także oddychania.Na dodatek czuję ciągłe ssanie w żołądku jakbym była ciągle głodna,a odżywiam się regularnie.Zaraz po jedzeniu żołądek mi ssie jakbym nic nie jadła.Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry !
Opisywane dolegliwości wskazują na występowanie zaburzeń czynnościowych przełyku. Może to być na przykład zapalenie wirusowe przełyku i/lub bądź achalazja przełyku. Achalazja przełyku to schorzenie, które polega na upośledzeniu rozkurczu dolnego zwieracza przełyku, przez co pokarm nie przechodzi prawidłowo do żołądka i może długo zalegać w przełyku- stąd uczucie pustego żołądka i ból przełyku. Powinna się z tym Pani zgłosić do lekarza, najlepiej specjalisty gastroenterologa, który po dokładnym zebraniu wywiadu powinien przeprowadzić u Pani badania potwierdzające lub wykluczające chorobę (gastroskopię). W razie potwierdzenia diagnozy najlepiej będzie wprowadzić odpowiednią dietę i skonsultować się z dietetykiem. Odpowiednio dobrana dieta ma w tym przypadku bardzo duży wpływ na redukcję nasilenia niepożądanych objawów.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Nadmierne odbijanie – jak sobie z nim radzić?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/nadmierne-odbijanie-jak-sobie-z-nim-radzic.html?c=4