Dlaczego czuję, że ktoś mnie obserwuje?

Witam.Od bardzo długiego czasu (kilkanaście miesięcy) mam uczucie, że ktoś mnie obserwuje, choć ja tej osoby nie widzę. Czuję, że ktoś jest obok... Zazwyczaj, gdy jestem sama w domu lub w pokoju. Boję się zasypiać sama przy zgaszonym świetle, być sama w domu, a nawet iść pod prysznic będąc sama w domu, bo mam wrażenie, że to coś stoi za zasłoną i zaraz mnie zaatakuje... Kiedyś dwukrotnie bardzo wyraźnie czułam czyjąś dłoń na swoim lewym ramieniu... To uczucie już mnie wykańcza... Co to może być?

Zachęcam do zgłoszenia się do lekarza psychiatry i psychologa. Podobne trudności mogą mieć zarówno podłoże emocjonalne, lękowe, jak i inne poważniejsze (np z obszaru schizofrenii). Żeby to jednak stwierdzić potrzebna byłaby diagnostyka. Można jej zasięgnąć w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę.

Witaj,
Trudno jest niestety zdiagnozować Ciebie bez osobistej konsultacji - jest to w zasadzie niemożliwe. Stąd jak najbardziej namawiam na wizytę u lekarza psychiatry albo psychologa, np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego, żebyś pozbyła się wszelkich wątpliwości i poznała odpowiedzi na nurtujące pytania. Pozdrawiam, Monika

Witam Panią
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został
prawidłowo zdiagnozowany.
Żeby skutecznie Pani pomóc, należy dotrzeć
do źródła Pani problemu i na tej podstawie opracować
właściwą metodę leczenia i/lub terapii.
Ja również zachęcam Panią do omówienia problemu
z psychologiem lub z psychiatrą.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl