Dlaczego dokucza mi ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Witam. Dokucza mi ból kręgosłupa w odcinku ledzwiowym. Zrobiłam RTG kręgosłupa ledzwiowo-krzyżowego i opis badania jest taki: ,, odcinek lędzwiowy kręgosłupa o zniesionej lordozie. Szczelina miedzykregowa L5/S1 węższa. Ostre ustawienie kości krzyżowej. Stawy krzyżowo-biodrowe w normie. Proszę o interpretację. Kobieta 23 lata

Lek. Paweł Szadkowski

Zespół bólowy kręgosłupa jest bardzo złożonym problemem, a potencjalnych przyczyn pierwotnego bólu kręgosłupa jest ok. 100. Zostały u pani opisane niewielkie zmiany zwyrodnieniowe i kręgosłupa lędźwiowego (które, w dużym uproszczeniu, można zobrazować u większości osób w populacji). Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Jeśli zostały wykluczone przyczyny urazowe i ortopedyczne, to w pierwszej kolejności zalecane jest postępowanie niefarmakologiczne takie jak odpowiednie ćwiczenia, fizjoterapia, pływanie. Postępowanie to jest ukierunkowane na poprawę funkcji stawów i mięśni kręgosłupa. Jeśli dolegliwości są nasilone powinna pani udać się do neurologa.