Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 8 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego dostałam okres w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne od 4 miesięcy. Ostatnio przy 19. pigułce dostałam brązowych plamień i bolał mnie brzuch jak przy okresie. Przy 20. pigułce było to już krwawienie, ale niezbyt duże. Wzięłam wszystkie tabletki z opakowania. Dzisiaj, czyli we wtorek jest pierwszy dzień po odstawieniu pigułek i mam nadal to krwawienie. Czy to normalne? Co powinnam zrobić? Czy mogę po 7-dniowej przerwie normalnie dalej zacząć kolejne opakowanie pigułek i czy jestem nadal zabezpieczona? Dodam, że w trakcie brania pigułek zażywałam tabletki dopochwowe.
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witam!

Nie wiem z jakiego powodu stosowała Pani globulki dopochwowe, zwykle związane jest to z infekcją, która, jeżeli nie została wyleczona, mogła wpłynąć na wystąpienie krwawienia. Bardziej prawdopodobne jednak, że krwawienie to miało charakter hormonalny. Trudno mi spekulować o możliwej przyczynie, ale nieraz w czasie brania tabletek może dochodzić do plamień czy nawet delikatnych krwawień, tzw. krwawień przełomowych. Pod wpływem długotrwałej stymulacji hormonami endometrium narasta i w pewnym momencie zaczyna się złuszczać, pomimo dalszego przyjmowania tabletek. Trudno jest przewidzieć schemat występowania takich krwawień. Jeśli bardzo przeszkadzają, to konieczne jest odstawienie hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety