Dlaczego dostałam okres w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne od 4 miesięcy. Ostatnio przy 19. pigułce dostałam brązowych plamień i bolał mnie brzuch jak przy okresie. Przy 20. pigułce było to już krwawienie, ale niezbyt duże. Wzięłam wszystkie tabletki z opakowania. Dzisiaj, czyli we wtorek jest pierwszy dzień po odstawieniu pigułek i mam nadal to krwawienie. Czy to normalne? Co powinnam zrobić? Czy mogę po 7-dniowej przerwie normalnie dalej zacząć kolejne opakowanie pigułek i czy jestem nadal zabezpieczona? Dodam, że w trakcie brania pigułek zażywałam tabletki dopochwowe.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wiem z jakiego powodu stosowała Pani globulki dopochwowe, zwykle związane jest to z infekcją, która, jeżeli nie została wyleczona, mogła wpłynąć na wystąpienie krwawienia. Bardziej prawdopodobne jednak, że krwawienie to miało charakter hormonalny. Trudno mi spekulować o możliwej przyczynie, ale nieraz w czasie brania tabletek może dochodzić do plamień czy nawet delikatnych krwawień, tzw. krwawień przełomowych. Pod wpływem długotrwałej stymulacji hormonami endometrium narasta i w pewnym momencie zaczyna się złuszczać, pomimo dalszego przyjmowania tabletek. Trudno jest przewidzieć schemat występowania takich krwawień. Jeśli bardzo przeszkadzają, to konieczne jest odstawienie hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!