Dlaczego dziecko 12-miesięczne jeszcze nie mówi?

Dziecko 12 miesieczne ma stwierdzone obnizone napiecie miesniowe i zaczelo raczkowac dopiero 2tyg temu. Oprocz tego ma rowniez nietolerancje mleka krowiego a takze pewne alergie. Martwi mnie jako rodzica to, ze pomijajac juz fakt ze dziecko jeszcze nie mowi, nie rozumie nic co sie do niego mowi i jest wciaz kolokwialnie mowiac glupiutkie. Marwimy sie juz duzo czy powinnismy jeszcze bardziej? Z gory dziekuje za pomoc.

Jeżeli chodzi o prawidłowy rozwój mowy dziecka to w wieku 25-30 tygodni powinno pojawić się gaworzenie( powtarzające się sylaby), ok. 10 miesiąca dziecko powinno artykułować różne pseudowypowiedzi we własnym języku. Pod koniec pierwszego roku życia pojawiają się pierwsze prototypy wyrazów. Dziecko powinno już od wczesnych miesięcy reagować na Państwa mowę, śpiew, intonację. Ciężko mi powiedzieć jak jest w Państwa przypadku, bo za mało informacji zostało przekazanych. Konieczne będzie na pewno badanie słuchu i wizyta w gabinecie logopedycznym.

Dzień dobry.
Obniżone napięcie mięśniowe skutkuje często spowolnionym rozwojem ruchowym (roczne dziecko powinno już móc wykonać - trzymane za rękę - kilka kroków; Państwa Dziecko dopiero zaczęło raczkować). Konieczna jest konsultacją u fizjoterapeuty oraz neurologa i prawdopodobnie potrzebna będzie rehabilitacja ruchowa. Roczne dziecko powinno rozumieć proste polecenia (np. zapytane, gdzie mama, lampa - reaguje, wykonuje polecenie "daj"). Powinno rozumieć niektóre nazwy osób, przedmiotów i czynności. Powinno samodzielnie wypowiadać kilka prostych wyrazów, powtarzać sylaby i proste słowa wypowiedziane przez dorosłego. Z tego, co Pani pisze - Dziecko jeszcze wcale nie mówi. A jak było z gaworzeniem? Jak przebiegają funkcje pokarmowe? Wpływ na ich zakłócenia może mieć właśnie obniżone napięcie mięśniowe.
Radziłbym udać się z Dzieckiem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl