Mężczyzna

Witam!

Mam straszny problem z 3-miesięczną córką, nie chce spać w dzień, już od samego początku nie chciała. Ma ustalone godziny jedzenia i spania od dwóch tygodni. Staram się, aby chodziła spać w tych samych godzinach, jadła i brała kąpiel. Gdy kładę ją spać wieczorem, jest godzina wrzasku i noszenia na rękach, potem zasypia i śpi przeważnie do rana. Pręży się strasznie, dokuczają jej gazy. Ale w dzień nie chce spać w ogóle, nie pomagało jej przetrzymanie, pozostawienie pod kontrolą (dostaje spazmów), bawi się góra godzinę, a potem jest marudna i płacze. Jak kładę ją do wózeczka, kołyski czy łóżka, to od razu jest straszny płacz. Bujam ją, bo nie mam wyjścia, tak szybciej udaje mi się ją uśpić. Na rączkach też nie chce spać. Po jedzeniu nie zasypia. ;-(. Dodam, że ma prawdopodobnie nietolerancję laktozy. Na dzień dzisiejszy deszcz, śnieg czy mróz chodzę z nią w południe na 2-godzinny spacer, żeby pospała, bo inaczej płacze cały czas, jak jest niewyspana. Proszę o pomoc, dodam, że nie chce ssać smoczka. Czytałam również o oznakach senności, aby położyć ją wcześniej, też nic nie pomaga...

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Magdalena Kowalska 59
Lek. Magdalena Kowalska Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Droga Pani!

Zazwyczaj przyczyna problemów ze snem małego dziecka takiego typu związana jest z "przyzwyczajeniem" dziecka. Jednak objawy opisywane przez Panią oraz podejrzenie towarzyszącej nietolerancji laktozy, powodują, że przyczyna może być organiczna.

Niestety, bez zbadania dziecka, zadania kilku dodatkowych pytań nie jestem w stanie podać przyczyny dolegliwości. Osobiście w pierwszej kolejności zbadałbym układ pokarmowy dziecka, być może potrzebne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety. Koniecznie proszę zgłosić się do pediatry w celu zbadania, wdrożenia ewentualnej diagnostyki i leczenia. Pediatra również posiada wiedzę na temat różnych metod wspomagania snu dziecka. Ale proszę podejść do tego ze spokojem, gdyż to, że problemy występują dłuższy czas nie sugeruje, żeby to była ostra przypadłość.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Niemowlę – Wychowanie dziecka od pierwszych dni pobytu w domu wymaga od rodziców zaangażowania i siły. Niemowlę wymaga stałej opieki, również w nocy. Z początku problemem może się wydawać kąpanie, karmienie i przewijanie dziecka, jednak z czasem we wszystkim nabiera się wprawy.
  • Sen niemowlęcia – Sen niemowlęcia różni się od snu dorosłego człowieka. Często początkujący rodzice nie wiedzą, jak długo ich dziecko powinno spać, jak należy układać noworodka do snu i czy należy je rozbudzać w ciągu dnia, żeby nie dawało tak się we znaki w nocy. Nie należy jednak zmuszać dziecka do snu, bo jak pisał niegdyś Janusz Korczak, „zmuszanie dzieci, by spały, gdy im się spać nie chce, jest przestępstwem, a tablica, która głosi, ile godzin snu dziecku potrzeba, jest absurdem”.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach