Dlaczego dziecko ma filmik, na którym się onanizuje?

Witam. Jestem mamą dwóch nastolatek. Ostatnio w telefonie córki znalazłam filmik na którym się onanizuje. Nie wiem po co jej ten filmik ale też nie wiem czy to normalne w wieku 12 lat. Chcę jakoś porozmawiać z nią na ten temat jednak nie chce by wiedziała że sprawdzałam jej telefon. Nie wiem jak zacząć i co powiedzieć bo troszkę jestem w szoku. Nie raz rozmawiałam z nią na temat okresu dojrzewania, sexu, zabezpieczeń. Zawsze o co pytała dostawała odpowiedź ale nigdy nie pytała o to. Jak mogę ugryźć ten temat by dla niej to też nie była to trudna rozmowa. Będę Wdzięczna za poradę.

Dzień dobry!

Córka ma prawo do prywatności (także prywatności zachowań seksualnych). Masturbacja jest prawidłowym, naturalnym zachowaniem rozwojowym. Jej nagrywanie, jako forma eksperymentowania, może wiązać się z dostępem do takiej możliwości, których wcześniej (kiedy sprzęty elektroniczne itp. nie były tak dostępne) nie było - i samo w sobie nie być szczególnie niepokojące.
Warto jednak być szczególnie czujnym i rozmawiać na tematy dot. granic, ochrony siebie, seksualności w Internecie (rozmowy na czatach erotycznych, wzajemne przesyłanie sobie zdjęć i filmików erotycznych itp.), nieodwracalności pewnych zachowań w Internecie czy zachowań seksualnych itp.

Pozdrawiam!