Dlaczego dziecko ma problemy z rozwojem?

Witam. Moj syn ma 2 lata i 9miesiecy. 28.08.2018 skonczy 3latka. Jako malenkie kilkumiesieczne dziecko synek mowil tata baba mama,teraz nie mowi praktycznie nic. Raz na kilka dni powie baba a w zasadzie to krzyczy i powtarza z 15razy lub powie daj, prawie w ogole nie mowi mama. Tata nie mowi wcale. W ciagu dnia ciagle biega, skacze, piszczy, klaszcze caly czas, mowi cos takiego: ijjjjjj co na koncu przeradza sie w piszczenie. Zagryza jezyk i palca u reki ciagle tego samego. Rzadko bardzo reaguje na imie chyba ze sie je prawie wykrzyczy ale to bardziej reakcja na glosniejszy dzwiek. Napewno slyszy dobrze. Potrafi z 2 pokoju uslyszec cicho lecaca ulubiona piosenke. Jezeli chce mu sie pic a w butelce sie skonczy to nie mowi np. Mama daj pic tylko idzie do kuchni chwyta butelke ze sklepu z sokiem i przynosi bez slowa. Od ok. Miesiaca dopiero pomalu zaczyna patrzec nam w oczy ale w zasadzie malo. Jakby zyl w swoim swiecie sam ze soba. Czasem zauwazam ze rozumie co do niego mowie ale to lecewazy. Przewaznie gdy mowie do niego prosto w oczy to odwraca sie i nie chce sluchac. Gdy byl maly umial dac czesc przybic piatke czy przybic zolwika. Teraz ledwo i rzadko i od niedawna z łaska przybija piatke. Gdy chce spac przychodzi chwyta za reke i prowadzi do swojego lozka. Gdy cos chce a nie dostanie czy leci nie taka bajka jak on chce wpada w histerie. Od pewnego czasu nie przychodzi juz jak kiedys tez bez mowienia i nie kreci sie kolo mnie gdy np zrobi siku w pampersa czy kupe tylko sie rozbiera. Gdy dostaje jedzenie na stol to zje lub nie ciagle jest w ruchu. Ciagle wyrzuca jedzenie na podloge i nie docieraja do niego zadne tlumaczenia czy prosby. Maly jest pod opieka ciagle. Calymi dniami staram sie mu tlumaczyc i uczyc ale wszystko na marne. Postepy sa praktycznie zerowe. Jedyne podczas czego lapie ze mna i mezem kontakt to gdy akurat zechce sie przytulic albo nawet nas oboje na raz a to przewaznie na lozku. Na spacerach nie umie chodzic. Wyrywa raczke z mojej reki i leci przed siebie nie patrzac gdzie biegnie i gdzie ja jestem. Na spaceracj w wozku po pewnym czasie gdy zaczyna sie nudzic piszczy klaszcze i rzuca sie po wozku piszczac swoje: ijjjj. Poswiecamy mu z mezem cale dni a nie ma efektu. Co zrobic. Do ok 1.5roku rozwijal sie normalnie. Czy to po szcepionce? Kiedys wybil sobie jedynki i byl u dentysty i dostal znieczulenie. Nie wiem co mam myslec. Prosze o pomoc. Rady innych ze wyrosnie nie daja efektu a boje sie przeczekac czas gdy bede mogla mu pomoc.

Szanowna Pani,
wskazana jest szczegółowa diagnostyka, konsultacja neurologiczna, psycholog dziecięcy lub w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Opisane przez Panią objawy są niepokojące.
Możliwe, że dziecko ma całościowe zaburzenia rozwoju
ze spektrum autyzmu.
Pani syn wymaga stałych, wieloprofilowych
oddziaływań stymulujących jej rozwój poznawczy
i społeczno - emocjonalny.
Proszę zgłosić się z dzieckiem do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej
i poprosić o diagnozę oraz o opinię o potrzebie wczesnego
wspomagania rozwoju dziecka, a także o orzeczenie
o potrzebie kształcenia specjalnego.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD) ma na celu
stymulowanie i wspomaganie rozwoju ruchowego, poznawczego,
emocjonalnego i społecznego dziecka od chwili wykrycia
pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu
podjęcia przez nie nauki w szkole podstawowej
(czyli do rozpoczęcia nauki w 1 –szej klasie).
W ramach WWRD dziecko uczęszcza na zajęcia np. do poradni
psychologiczno-pedagogicznej.
Zajęcia indywidualne, wspomagające rozwój dziecka prowadzą
terapeuci; psychologowie, pedagodzy, logopedzi i fizjoterapeuci,
terapeuci SI.
W ramach kształcenia specjalnego dziecku przysługuje
nauczyciel wspomagający zarówno w szkole jak też w przedszkolu.
Proszę nie zwlekać.
Wczesna interwencja terapeutyczna może sprawić, że dziecko
pokona wiele ograniczeń wynikających z zaburzeń.
Odpowiednia terapia może znacznie poprawić funkcjonowanie
i jakość życia dziecka.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl