Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

witam, mam problem z moim 6letnim synkiem który po przerwie świąt. nie chce chodzić do przedszkola. Zawsze chętnie chodził a teraz ma ataki furii, nie chce się ubierać ucieka wyrywa się piszczy, dotąd nigdy tak się nie zachowywał. Nie chce po nim krzyczeć ale po 15 minutach szału nie daję rady i nerwy mi puszczają, nie pomaga prośba kara krzyki, on jest w takim amoku że brak mi słów. Gdy już uda mi się wyjść z nim z domu uspokaja się, pani w przedszkolu mówi że jest grzeczny, proszę o pomoc!

Witam. Mimo, że to bardzo trudne to jednak najważniejsze aby Pani trzymała "nerwy na wodzy".Najlepiej rozmawiać, spytać ze spokojem o co chodzi, czemu niechętnie chce iść. Może lepiej podjąć taką rozmowę w ciągu dnia,a nie nad ranem kiedy trudno o spokój.
Magdalena Brabec

Jeśli chłopiec jakiś czas nie chodził do przedszkola, mogło mu się to podobać i teraz chciałby do tego wrócić. Robi to tak jak potrafi- buntem. Jest także możliwe, ze w przedszkolu wydarzyło się coś nieprzyjemnego- kłótnia lub trudne relacje z kolegami, jakaś porażka, wyśmianie, wypadek związany ze wstydem, jakieś skojarzenie, czy coś, co ktoś powiedział itp i to emocjonalnie blokuje chłopca. Kojarzy on przedszkole z czymś negatywnym. Warto w spokojnej chwili porozmawiać z chłopcem, wypytać. Lepiej to jednak zrobić popołudniu, a nie w trakcie wychodzenia do przedszkola. Warto także powiedzieć mu na spokojnie, co się dzieje, gdy tak protestuje, jak się Pani czuje i jakie są tego konsekwencje.
Jeśli będzie Pani mocno zaniepokojona, a reakcja nie będzie się wygaszać pod wpływem konsekwencji- można skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.