Dlaczego dziecko nie gaworzy?

Witam. Moj syn ur sie w 33 tyg. Obecnie skonczyl rok ( nie korygowany ) . Jak mial 6m mial pierwszy zabieg usuwania brodawczaka krtani. Zabiegi ma co 8 tyg. On nigdy nie gaworzyl bo zajelo nam 4 miesiace by dowiedziec sie co bylo tego przyczyna. Po kazdym zabiegu gaworzy baa dzzz gaaa beee jakis czas potem przestaje na kilka tyg. Po ostatnim zabiegu nie gaworzyl nic. 3 tyg minely i w koncu zaczal abee abaaa uuu oooo. Nie ma tego za wiele ale cos gaworzy. Moim zdaniem rozwija sie dobrze. Ma dobry kontak wzrokowy, lubi dawac buzi, robia papa i bije sobie czasami brawo z ekscytacji. Umie raczka pokazac wszystko o co pytam. Zaczyna pokazywac i zerkac na mnie sprawdzajac moja reakcje ( ale nie zawsze) podaje mi zabawki jak o yo pytam. Uczymy sie nakladac kola na drazek. W ksiazeczkach pokazuje sobie sam obrazki paluszkiem. Umie pokazac palcem gdzie mama ma nos i oko. Trenujemy to od tygodnia. Ma tez obsesje na punkcie wiszacych lamp ( raczej nie samego swiatla) byl zawsze podrzucany by sobie ja dodtknac. Lubi wlaczac i wylaczac swiatlo wlacznikiem. Ale jak go zabiore to nie placze lub tez sie nie zlosci. Jest pogodny. Usmiecha sie duzo. Szuka zaczepek.tuli sie i lubi byc tulonym. Na poczatku naczytalam sie o braku mowy i pierwsze co to autyzm. Ale on lubi zabawli.pcha do mnie autko bym mu je odpechala.kula pilke. Je sam . Lubi raczej wszystko. Czasami zje najpier co lubi najbardziej a potem reszte. Nie jest agresywny. Ostatnio sie zawstydzil jak starsza pani zaczela do niego mowoc ale zza ramienia na nia zerkal i sie usmiechal. Czy bral gaworzenia moze byc spowodowany dlugim brakiem glosu? Az do 6m nie mial go w ogole.nawet podczas placzu. Dodam iz sluch mial sprawdzany na 2m.wszystko idealnie. Zreszta wiem ze slyszy bo wszystko rozumie a takze nawet jak wrona na dworze zakracze odrazu zerka za okno. Dziekuje za odpowiedz Pozdrawiam

Dzień dobry, warto skonsultować się z logopedą. Z Pani opisuje synka wszystko wskazuje na to, że rozwija się dobrze. Jednak często przy takich zabiegach warto stymulować aparat artykulacyjny. Widać że Pani sama dużo z dzieckiem ćwiczy, bawi się , to bardzo cenne ale myśle że konsultacja logopedyczna rozwieje Pani wątpliwości i niepokój.
Pozdrawiam A. Pacia