Dlaczego dziecko nie mówi?

Moja córka skończyła dwa latka. Nic nie mówi, tylko po swojemu, rzadko powie mama i baba, ale ona ma trzeci migdał. Czy może przez to nie mówi?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Nie sądzę, by trzeci migdał u Pani córeczki był przyczyną aż tak dużych opóźnień w rozwoju mowy. Od pierwszego do drugiego roku życia dziecko uczy się posługiwać większością samogłosek i spółgłosek, a pod koniec drugiego roku życia słownik szkraba powinien zawierać około 300 słów. Zwykle dzieci w drugie urodziny powinny składać słowa w proste zdania, zwykle dwuwyrazowe. Mówiąc o opóźnieniach w rozwoju mowy, ma się na myśli zazwyczaj te dzieci, które albo zaczęły mówić znacznie później niż ich rówieśnicy, albo zaczęły mówić we właściwym czasie, ale ich wymowa była nieprawidłowa, albo zaczęły mówić późno i do tego w sposób nieprawidłowy. Zazwyczaj ten typ zaburzeń w rozwoju języka ma charakter przejściowy, wynikający z indywidualnego tempa rozwoju malca. Zasadniczo opóźnienia w rozwoju mowy da się podzielić na proste opóźnienia rozwoju mowy, kiedy dziecko rozwija się ogólnie prawidłowo, oraz globalne opóźnienia rozwoju mowy, które towarzyszą ogólnemu niedorozwojowi malucha. Drogą internetową nie jestem w stanie stwierdzić, co jest powodem nieprawidłowości w rozwoju językowym Pani córeczki. Powodów może być wiele, np.: wady słuchu, wady w obrębie aparatu artykulacyjnego, brak stymulacji do mówienia, zaniedbania środowiskowe, agnozja akustyczna, głuchoniemota albo zaburzenia ze spektrum autyzmu. Osobiście, radziłabym udać się z dzieckiem na badanie do laryngologa albo foniatry, by zbadać jakość słuchu. Jeżeli ze słuchem będzie wszystko w porządku, proszę udać się z córeczką do neurologa dziecięcego albo rozważyć wizytę u psychologa. Więcej na temat rozwoju mowy u dzieci oraz o przeroście migdałków może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/opozniony-rozwoj-mowy
http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-mowy-u-dzieci-to-nie-zawsze-autyzm
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-opoznionej-mowy-u-dziecka
http://portal.abczdrowie.pl/przerost-migdalkow

Pozdrawiam ciepło!