Dlaczego dziecko nie może z nikim się porozumieć?

Witam mam ogromny problem z moim synem 11 lat z którym nie moge się w żaden sposób porozumieć.Nie chce sie uczyc nawet prostych rzeczy odrazu mówi że nie rozumie.Jak miał 6 lat miał problemy z tikami róznego rodzaju wiec nie chciałam zbytnio krzyczec na niego czy tez dac klapsa żeby sie nie strerował tylko tłumaczyłam i "tukłam mu do głowy".A teraz wogole minie nie słuch , kłóci sie i przykamaża.W szkole przynosi uwagi a niekiedy wpada w szał gdzie brałbysie do szarpania ze mnią . Prosze o pomoc

Witam,

Niestety poprzez serwis internetowy rzetelna diagnoza nie jest możliwa. Zachęcam do wizyty u psychologa/psychoterapeuty oraz lekarza psychiatry pracujących z dziećmi i młodzieżą. Kilka wizyt pozwoli poznać historię trudności, ich nasilenie, zmiany objawów i zorientować co może stanowić przyczynę problemów. Tego rodzaju diagnoza będzie dobrą podstawą do sformułowania planu pomocy czy leczenia. Zapewne i Pani będzie mogła dowiedzieć się jak radzić sobie w kryzysowych momentach z zachowaniem syna i jak mu pomóc. W Krakowie jest sporo osób i placówek oferujących tego rodzaju pomoc. Z pewnością znajdzie Pani specjalistów.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Dzień Dobry Pani,

Na podstawie Pani opisu, myślę, że wskazana byłaby konsultacja u pediatry prowadzącego Pani Syna, który prawdopodobnie skieruje do psychologa dziecięcego.

Życzę Pani i Synowi tylko radości,
Irena Mielnik-Madej

Witam Panią
Trudno odpowiedzieć na Pani pytanie nie widząc
dziecka i nie rozmawiając z nim.
Niewłaściwe, trudne zachowanie dziecka powinno
być przedmiotem głębokiej, wnikliwej refleksji,
gdyż za trudnym zachowaniem może kryć się np.
jego osobisty problem, bezradność, czy lęk,
do którego dziecko nie chce się przyznać,
którego się wstydzi.
Wśród wielu przyczyn może być np. konflikt z kolegami,
konflikt z nauczycielem, nieumiejętność konstruktywnego
rozwiązywania sytuacji konfliktowych, doświadczenie
agresji lub przemocy, nieumiejętność radzenia sobie
z przeżywaniem silnych i negatywnych uczuć i emocji,
zwłaszcza złości, brak jasno wytyczonych
i przestrzeganych reguł i wiele innych.
Należy pamiętać, że problemy natury emocjonalnej
najczęściej rodzą się wtedy, gdy dziecko
ma niezaspokojone potrzeby akceptacji, poczucia
bezpieczeństwa i miłości
Jeżeli dzieje się cokolwiek niepokojącego w zachowaniu
dziecka i występują trudności w kontakcie z synem
należy skonsultować problem z psychologiem.
dziecięcym, do którego należy się udać razem z synem.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl