Dlaczego dziecko przestało mówić?

Dzień dobry. Mój syn po roku czasu mówił mama, tata, dzidzia, baba, am, ko ko bum ,...potem przestał... Dziś ma 2 lata i 1 miesiąc i tylko mówi ko ko am i bum. Ewentualnie gaga? Boi się strasznie dźwigów odkurzacza wiertarki i innych zaczyna strasznie płakać uciekać. Nie reaguje na swoje imię. Tylko czasami. Gdy wołam go i powiem Filip daj mamie buzi Odrazu odwraca się i daje mi buzi. Przytula się do mnie obejmuje daje buzi pokazuje papa, daje piątkę, rozumie kiedy mówię że jedziemy bum to wie. Ze idziemy spać lub kąpać się. Mój 2 syn ma pół roku i Filip mu zrobi aju lub da buzi dzidzi. Zauważyłam że czasami kręci się w kółko. Gdy jesteśmy na placu zabaw i mówię chodź Filip już do domu to popiskuje i macha rękoma. W piaskownicy rzuca piaskiem do góry lub w dzieci albo we mnie... Gdy coś chce to wysluguje się moją ręką i mówi np am. Boję się że to autyzm a rodzina mówi że jestem nie normalna

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Myślę, że powinna się pani dzieckiem do specjalisty i tu nie ma na co czekać. Warto też poszukać logopedy i poprosić o skierowanie do neurologa.
Ocena funkcjonowania dziecka przez różne spojrzenia pozwoli dać odpowiedzi co się dzieję.
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu
Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac

Lek. Tomasz Budlewski

Bez badania dziecka nie da się potwierdzić/wykluczyć zaburzeń ze spektrum autyzmu ktorych diagnostyka jest bardzo zlożona, opisywane przez panią objawy szczegolnie cofnięcie w rozowju mowy są niepokojące i dziecko koniecznie powinien zbadać pediatra i jeśli po dokładnym zebraniu wywiadu i badaniu dziecka będzie widział podstawy do dalszej diagnotyki wyda odpowiednie zalecenia