Dlaczego dziecko tak szybko się męczy?

Witam Moj syn 5 letni wydale sie zupelnie zdrowym dzieckiem. Dobrze sie rozwija, rosnie I nie ma problemow z jedzeniem. Niestety jego ciagle zmeczenie spedza mi sen z powiek. Jest dosc aktywnym dzieckie, ale niestty szybko sie meczy w porownaniu z innymi dziecmi. Jak jest zmeczony to zaczyna byc agresywny I nawet nie wie dlaczego tak sie zachowuje. Ma problem z koncentracja I pamieci. Prosze o pomoc, bo nie wiem jak sobie z tym radzic. Adrianna

Dzień dobry, proszę się skonsultować z lekarzem. Myślę, że warto byłoby udać się do kardiologa i nefrologa, albo po prostu do internisty, który zacznie szukać powodu zmęczenia.Pozdrawiam A. Pacia

Witam, nie dziwi mnie Pani trudność w radzeniu sobie w tej sytuacji, bo każdy rodzic niepokoi się, gdy dziecko funkcjonuje inaczej niż jego rodzeństwo/rówieśnicy. Najważniejsze, że szuka Pani odpowiedzi, wykazuje chęć do działania.
Zaczęłabym od wnikliwej diagnostyki w kierunku niedoborów w organizmie, gdyż może się okazać, że zmęczenie powodowane jest obniżoną wit. D3 lub/i Magnezu itd.
Opis problemu wskazuje na trudności syna w radzeniu sobie z emocjami, czy też właściwym odreagowywaniem uczuć negatywnych, a także trudności w funkcjach niezbędnych do nauki, czyli koncentracja i pamięć. Myślę, że konsultacja psychologiczna byłaby wskazana. Zgłębicie problem, poznacie przyczyny oraz wypracujecie sposoby radzenia sobie. Z moich obserwacji wynika, że dzisiejsze dzieci są przestymulowane, przebodźcowane (TV, tablet, komórka, gry, zajęcia w przedszkolu, zajęcia dodatkowe). Proszę przemyśleć aktywność syna w ciągu dnia i w ciągu całego tygodnia. Być może pewne kwestie będzie można wyeliminować, to na pewno ma znaczenie w kwestii samopoczucia (zmęczenia). Z badań wynika, że zachowań agresywnych dzieci uczą się również przez media (filmy, bajki niedostosowane do wieku, gry), więc jest to pierwsza rzecz do wyeliminowania. Podkreślam, że to tylko jedna z możliwych hipotez, wyjaśniająca trudności Pani syna. Wierzę, że Pani determinacja i profesjonalna pomoc psychologiczna spowoduje szybką poprawę. Pozdrawiam.