Dlaczego endokrynolog stwierdził niedoczynność tarczycy na podstawie wyniku ft3?

Wykonałam badania tsh, ft3, ft4. Wszystkie są w normie, mimo to endokrynolog stwierdził niedoczynność tarczycy na podstawie wyniku ft3 2,1 ng/L, wg niego w moim wieku to za mało i przepisał mi Letrox 50. Poza tym zupełnie zignorował za wysokie androgeny. Dodam, że usg tarczycy jest bardzo dobre. Czy na pewno podjął dobrą decyzje? Powinnam iść do innego lekarza?

Dzień dobry, Prawidłowe stężenie FT3, ale mieszczące się w dolnych granicach normy nie jest wskazaniem do podawania hormonów. Być może planuje Pani ciążę, a w ciąży zaleca się, aby TSH (nie FT3) wynosiło poniżej wartości 2,5 (optymalnie 1-1,5). Może z tego powodu lekarz włączył Pani Letrox. Jeśli nie, to nawet zespół niskiego T3 nie jest w Pani przypadku wskazaniem do podania hormonów . Proszę na wszelki wypadek skonsultować się z innym endokrynologiem. Jeśli chodzi o androgeny, to proszę wykonać usg w kierunku zespołu PCO i ocenić nadnercza w usg (badanie przesiewowe). Przy okazji kolejnej wizyty proszę zapytać drugiego lekarza o ewentualne przyczyny hiperandrogenemii. Najlepiej byłoby, gdyby poszła Pani na wizytę już z wynikami usg i zabrała ze sobą wszystkie wyniki badań laboratoryjnych.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych