Dlaczego gałki oczne uciekają mi do góry?

Witam, rodzina zwróciła mi uwagę, że bardzo często uciekają mi gałki oczne do góry, chociaż ja nie jestem tego świadoma. Poza tym odczuwam ciężkość powiek. Nigdy nie miałam problemów ze wzrokiem. O czym mogą świadczyć takie objawy, które wymieniłam wyżej?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!
Niestety w ramach porady internetowej nie mamy możliwości ocenić bezpośredniej przyczyny objawów, jakie Pani opisała. Konieczne jest do tego zebranie pełnego wywiadu oraz pełne badanie okulistyczne.
Wśród przyczyn, które mogą powodować wymienione objawy, znajdują się:
- hyperphoria (zez ukryty ku górze) - okresowy zez ku górze ujawniający się przy zmęczeniu, zamyśleniu, zasłonięciu jednego oka;
- DVD (zdysocjowane odchylenie pionowe) - zaburzenie polegające na okresowym powolnym dryfowaniu oka do góry. Często występuje w obu oczach choć zwykle asymetrycznie;
- zez pionowy - zez, w którym dotknięte oko „ucieka” do góry lub dołu. Najczęstszą przyczyną jest zez skośny będący skutkiem niedoczynności mięśnia skośnego górnego i/lub nadczynności mięśnia skośnego dolnego;
- nerwiak;
- przyczyny jatrogenne na skutek stosowania pewnych grup leków.

Proszę zatem skonsultować się z lekarzem okulistą, który zweryfikuje przyczynę objawów.