Dlaczego jestem obojętny wobec swojego życia?

Witam, mam już prawie 19 lat od czasu rozpoczęcia gimnazjum wzmaga się we mnie obojętność do życia, straciłem jakiekolwiek marzenia ambicje, a jedynym celem w życiu jest przetrwanie emocjonalne kolejnego dnia. Na początku myślałem, że kształtuje się mój charakter przez dojrzewanie lub nie odnalazłem w sobie tego co chciałbym robić i z czego czerpać radość. Czuję pustke, uważam siebie za żałosnego człowieka, miewałem nawet myśli samobójcze, nienawidze swojego życia. Co z tym mogę zrobić?

Podobne objawy mogą wskazywać na różne zaburzenia w tym: depresję, trudności osobowościowe, głęboki kryzys związany z dojrzewaniem itp. Można jednak poradzić sobie z nimi i odzyskać sens, a także radość życia. Zachęcam do podjęcia diagnostyki, a potem leczenia. Lekarz psychiatra lub psycholog pomoże sprecyzować problem i jego źródło, a także pracować nad zmianą, która przyniesie poprawę (zarówno samopoczucia, jak i samooceny, poczucia wartości, bezpieczeństwa i satysfakcji z życia). Warto działać, szczególnie jeśli pojawiają się już myśli czy tendencje samobójcze.
Specjalista po dokładnym wywiadzie i obserwacji ustali diagnozę i zleci najlepsze metody poradzenia sobie (psychoterapia indywidualna lub grupowa w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym, farmakoterapia itp).
Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Witam.
Gorąco namawiam do bezpośredniej konsultacji z psychoterapeutą. Tylko dłuższa rozmowa, dokładniejsze przyjrzenie się temu, co dzieje się w Pana życiu i czego Pan doświadcza emocjonalne, pozwoli na odnalezienie źródła problemu i pracy nad uporaniem się z nim.

Może Pan skorzystać z działających w ramach NFZ Poradni Zdrowia Psychicznego lub poszukać prywatnego gabinetu.

Pozdrawiam i zachęcam do rozpoczęcia poszukiwań drogi do szczęścia z pomocą psychoterapeuty.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska

To naprawdę bardzo cenne, że szuka Pan pomocy dla siebie.
Objawy, które Pan opisuje mogą wskazywać na wiele różnych zaburzeń, więc bez dokładniejszej rozmowy trudno jednoznacznie stwierdzić co się dzieje obecnie w Pana życiu. Tak jak pisały moje poprzedniczki: warto na początek pójść na konsultację do psychologa, tym bardziej jeśli pojawiły się u Pana myśli samobójcze. Poniżej podaję link z wykazem psychologów i psychoterapeutów działających w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w Pana mieście:
https://swiatprzychodni.pl/specjalnosci/psycholog/torun/
Czasami trudno jest samemu zacząć, dlatego warto porozmawiać z kimś zaufanym (np. przyjacielem, rodzicem, partnerem) i poprosić by nam pomogli.

Pozdrawiam Pana bardzo serdecznie!