Dlaczego kobieta nie odróżnia rzeczywistości od fantazji?

Mam problem z mamą: opowiada proroctwa o tym, że "Ruskie do nas wejdą i będzie wojna", "za chwilę w Unii Europejskiej będzie gorzej, niż w ZSRR za Stalina"; mam wrażenie, że jak dziecko nie odróżnia rzeczywistości od swoich fantazji. To problem, bo fantazje dotyczą także nas, a mama przechodzi od słowa do czynu (nasyła na mnie policję - mam rzekomo handlować narkotykami, informuje rodzinę, że jestem schizofreniczką itp.), zerwanie kontaktu nie wystarcza. Jej psycholog uważa ją za zdrową!

Witam. Same proroctwa mogą wynikać z silnego poziomu lęku, ale jeśli zamieniają się w czyny, to moim zdaniem sugerują zaburzenia paranoidalne. Być może w gabinecie psychologa jest w innym stanie emocjonalnym, stąd Jej zachowanie nie wzbudza podejrzeć. Zawsze warto skonsultować się z innym psychologiem a w tym także z psychiatrą. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam, jeżeli mają Państwo wątpliwości co do stanu zdrowia mamy, proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią.
Proroctwa Pani mamy dotyczące sytuacji politycznej można traktować jako wynikające być może z jej przekonań, natomiast podejrzewanie Pani o handel narkotykami, nasyłanie policji, raczej brzmią jak objawy zaburzeń schizofrenicznych.
Nie wiem, czy mama jest w stałej psychoterapii ? Czy była to jedna wizyta? Czy to, że mama jest zdrowa usłyszała Pani od niej czy bezpośrednio od psychologa?
Aby postawić pełną i trafną diagnozę konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry.
Jeśli rzeczywiście są to zaburzenia typu schizofrenii, niezbędna jest farmakoterapia.

Pozdrawiam.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta
www.pomocpsychologa.pl
/www.facebook.com/Agnieszka.Dymska