Dlaczego lekarz nie zalecił dalszego leczenia boreliozy?

Witam. 9 czerwca wyszło mi dodatnie IgM. Zrobiłem niedługo potem IgM Western blot, który wyszedł mi graniczny. Lekarz zalecił mi stosowanie antybiotyku przez miesiąc.

4 lipca zrobiłem Westeren blot IgG (ujemny) oraz IgM (graniczny - czyli taki sam jak poprzedni!) Mimo to lekarz nie zalecił dalszego leczenia. Dlaczego? Mimo wszystko od pierwszego testu (na szczęście :) ) nie wystąpiły żadne objawy. Nie było żadnego rumienia.

Co robić? Czy zgłosić się do innego lekarza? Z tego co wyczytałem, BORELIOZA może ujawnić się nawet po kilku latach... a wtedy będzie już za późno, aby leczyć świeżą infekcję. Dziękuję i pozdrawiam załogę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Poza zmianą antybiotykoterapii (nie podał Pan powodu) nie widzę w działaniach lekarza niczego niewłaściwego. Kuracja amoksycyliną trwała odpowiednio długo.

Poza tym część specjalistów uważa, że na podstawie samych wynikow przeciwciał, ale bez objawów klinicznych, nie trzeba włączać terapii. Pana zdrowie zatem zostało niewątpliwie dobrze zabezpieczone. Badania przeciwciał wykrywają nie tyle chorobę per se, ale odpowiedź organizmu na schorzenie. Pana organizm, broniąc się, wytworzył przeciwciała, które mogą utrzymywać się dłużej niż sama infekcja.

Przeciwciała w klasie IgG mogą być wykrywalne (pomimo zdrowia) nawet przez kilkadziesiąt lat. Przeciwciała w klasie IgM mogą niepokoić dopiero, jeśli można je wykryć ponad pół roku od infekcji (mogą, ale nie muszą, świadczyć w takiej sytuacji o przewlekaniu się choroby).