Dlaczego ludzie reagują na wieść o śmierci swojego idola?

Witam, mam pytanie do lekarza psychologa - jak reagują ludzie (również dorośli) na wieść o śmierci swojego idola - aktora, piosenkarza. Jak to jest, że wielu ludzi za życia gwiazd nie interesuje się nimi, albo minimalnie, a po ich stracie nagle odkrywają ich twórczość, czasem nawet zakochują się w zmarłych idolach. Jakie mechanizmy rządzą człowiekiem w takich sytuacjach? Sama mam poczucie straty po kimś takim, ale to była część mojego dzieciństwa i traktuję to norm

Dzień Dobry Pani,

Tak w skrócie można powiedzieć taką prostą prawdę.

Zaczynamy doceniać, odczuwać brak kogoś, kiedy już tego nie mamy, kiedy już to utraciliśmy.
Mamy mentalną świadomość, że już tej osoby fizycznie nie ma.
I nie mamy na to wpływu.

I wtedy włącza się Nam refleksja, emocjonalność, chęć poznania bardziej tej osoby.

Tak, jak każdy z nas jest inny, tak samo zindywidualizowane i różnorodne są reakcje na takie zdarzenia.

Życzę Pani Dużo Dobrego,
Irena Mielnik-Madej

Witam, śmierć idola jest smutnym doświadczeniem, mimo że nie jest nam tak na prawdę znany. Jednak twórczość, piosenki, wiersze, książki zawsze wiążą się z jakimiś naszymi doświadczeniami, rodzi się nostalgia. Twórczość ta towarzyszy czasami nam całe życie. Dlatego takie osoby są dla nas bliższe. Poza tym, jeżeli to jest śmierć przedwczesna, zawsze jest szokiem, zwłaszcza osoby sławnej. O tym się mówi, pisze, temat jest wciąż obecny. Rodzi się w ten sposób także zainteresowanie. Mamy poczucie że coś straciliśmy, budzi się chęć poznania bliżej tej osoby, jej twórczości. Pozdrawiam serdecznie