Dlaczego małe dziecko często się krztusi?

Witam bardzo proszę o szybka odpowiedź. moja 15 msc córeczka często się krztusi piciem co może być przyczyną ostatnio się zakrztusila napojem kaszlala ok paru minut czy może jej coś się stać po takim krztuszenie koleżanka mnie nastraszyla że może mieć wodę w płucach i utonac na sucho? czy to jest możliwe ?

Dzień dobry,
najczęstszym powodem krztuszenia się w czasie picia jest zbyt szybkie spożywanie płynu i połykanie przy tym dużej ilości powietrza. Dziecko w tym wieku zazwyczaj dobrze radzi sobie z odkrztuszeniem płynu, który dostał się do dróg oddechowych, a więc nie ma powodu martwić się że stanie mu się coś złego. Proponuje poić dziecko z użyciem kubeczka-niekapka lub rurki. Warto zwrócić uwagę, że w tym wieku o wiele bardziej niebezpieczne są zakrztuszenia drobnymi przedmiotami, w tym np drobnymi cukierkami czy orzeszkami.