Dlaczego mam brązowe upławy w środku cyklu?

Witam, niedawno napisałam Państwu pytanie. Mam 18 lat. Nie stosuję żadnych środków antykoncepcyjnych, miesiączkuję nieregularnie, mój cykl trwa zazwyczaj około 26-33 dni. Współżyję z chłopakiem od pół roku. Obecnie jestem w 19. dniu cyklu i 3 dni temu zaczęły mi się dziwne, brązowe upławy, razem z krwią, zapach jest neutralny. Nie wiem, co to może być. Otrzymałam odpowiedź: Jako, że staracie się Państwo o dziecko, to odpowiedź może nie być do końca satysfakcjonująca. Wydzielina może oznaczać zarówno ciążę (np. krwawienia implantacyjne), może być wynikiem odklejania łożyska, ale może również oznaczać poronienie lub rozpoczynającą się miesiączkę. Jeżeli chodzi o dziecko, to nie staramy się - uprawiamy przerywany seks, chociaż jest to ryzykowne, jednak mam obawy przed stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Nurtuje mnie pytanie, czy po stosowaniu takich tabletek mogą w przyszłości wystąpić np. problemy zdrowotne u dziecka? Czy po dłuższym okresie stosowania tabletek mają one wpływ na rozwój noworodka? Teraz mam kolejne pytanie, które jest jakby dalszą częścią pierwszego. A więc wystąpiło u mnie krwawienie 3-dniowe, była to krew z brązową wydzieliną, jak pisałam w pierwszym pytaniu. Jednak po 29 dniach dostałam planowaną miesiączkę. Czy to oznacza, że mogłam poronić? Czy po prostu w tym czasie nastąpiła owulacja? Jeżeli byłabym w ciąży, to wtedy nie powinnam dostać planowanej miesiączki, bądź powinna się opóźnić? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Tabletki antykoncepcyjne nie szkodzą płodowi/noworodkowi, jeśli nie są przyjmowane w ciąży.
2. Nawet jeśli ma Pani takie obawy i nie chce stosować tabletek, są inne skuteczne metody antykoncepcji (np. prezerwatywy). Pani nie zabezpiecza się w ogóle. Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną!
3. Na odległość trudno stwierdzić, czy była to ciąża czy nie było. Jeśli wystąpiło plamienie u kobiety, która współżyje bez zabezpieczenia, to poronienie jest jedną z możliwych ewentualności. Proponuję wizytę u ginekologa.