Dlaczego mam nawroty grzybicy?

Jestem 25-letnią kobietą. Od 3 lat cierpię z powodu grzybicy pochwy. Byłam już u 4 ginekologów! Leki, które przepisywali, tylko łagodziły objawy lub pomagały na ok. tydzień. Odczuwam silne swędzenie i kłucie oraz mam wodnistą, mleczną wydzielinę w której czasami obserwuję grudki. A od niedawna mam częstą potrzebę oddawania moczu i kłucie w cewce moczowej, w związku z tym obawiam się, że grzybica zajęła również układ moczowy :( 4 lata temu wykryto u mnie niedoczynność tarczycy, ale od roku wyniki TSH mam w normie! Biorę L***50, codziennie na czczo. Jestem też alergikiem. Jem bardzo mało słodyczy, ponieważ za nimi nie przepadam. Uwielbiam kwaśne jedzenie. Jem również jogurty naturalne i piję herbatę z żurawiny - nic to nie daje :( Jakie badania powinnam wykonać i u jakiego lekarza? I dlaczego nie mogę się tego pozbyć?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przyczyną nawrotów może być spadek Pani odporności. Jeżeli problem nawraca, może trzeba poszerzyć badania i wykonać chociaż podstawowe badania - morfologię krwi, poziom cukru, koniecznie ogólne badanie moczu, bo objawy, które Pani opisuje, wskazują na infekcję dróg moczowych. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego.

Konieczne jest też równoczesne leczenie partnera seksualnego, w innym przypadku dochodzi do ponownego nadkażenia grzybem. Najlepiej unikać gorących kąpieli, stosować łagodne preparaty do higieny intymnej, przewiewną bieliznę. Kolejna wizyta u ginekologa też jest nieunikniona.

Pozdrawiam.