Dlaczego mam nieregularną miesiączkę po odstawieniu tabletek?

Witam, jestem kobietą i mam 25 lat. Cztery lata brałam tabletki antykoncepcyjne. Odstawiłam je, w czerwcu minął rok, ale dalej nie mam regularnej miesiączki. Chciałam zapytać, co może być tego przyczyną? Ostatnie dwa miesiące były w porządku, a teraz jest koniec czerwca i znowu brak okresu. Proszę o radę.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

To normalne, że po odstawieniu tabletek cykl nie od razu staje się regularny. Wprowadzane do organizmu hormony powodują w nim duże zmiany, które potem mogą być trudno odwracalne. Zazwyczaj jednak miesiączki stają się regularne w ciągu pół roku po zakończeniu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli problem przedłuża się, należy podjerzewać zaburzenia hormonalne, które zostały wywołane przez przyjmowanie tabletek (szczególnie duże ryzyko takiej sytuacji powstaje przy stosowaniu hormonów przez dłuższy okres, np. kilka lat). Radzę udać się do lekarza ginekologa lub ginekologa-endokrynologa, który zleci badania hormonalne i wdroży odpowiednie leczenie, tak aby Pani cykl powrócił do normy.

Pozdrawiam serdecznie!