Dlaczego mam nieregularne cykle po odstawieniu tabletek?

Witam. Mam problem z którym męczę się już od kilku miesięcy. W zeszłym roku we wrześniu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Na początku okresy były w miarę regularnie. Miałam cykl 30-dniowy, tak jak przed braniem tabletek. 2 miesiące temu zmieniło się to, tzn. dwa miesiące wstecz cykl był 36-dniowy. A teraz mam 4 dzień jak mi się okres spóźnia, czyli mam 40. dzień cyklu. Do zapłodnienia nie mogło dojść, ponieważ zabezpieczamy się za każdym razem i prezerwatywa nie pękła. Proszę o pomoć. Czy to wszystko jest spowodowane tym, że przez okres 3 lat brałam antykoncepcję?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno powiedzieć, na ile rozchwianie Pani cyklu menstruacyjnego spowodowane jest branymi w przeszłości hormonami. Zwykle po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych cykl normuje się wraz z upływem czasu, podczas gdy u Pani następuje coraz większe rozregulowanie. Póki co najważniejsze, że miesiączki występują jednak w rozsądnych odsępach czasu, co wskazuje, że nadal dochodzi do owulacji. Jeżeli nie dochodzi do plamień pomiędzy miesiączkami, to uzbroiłabym się w cierpliwość i obserwowała (notatki) długość kolejnych cykli. Jeżeli nie będą się normować można udać się do lekarza, szczególnie, jeśli planuje Pani w przyszłości zajść w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!